Amazon EC2 Hizmetine Statik Ip Tanımlamak

Amazon EC2 hizmeti kullanırken bazı zamanlarda sunucuyu restart etmek isteriz. Bu Restart sonrasında IP adresi değişebiliyor. EC2 hizmeti üzerinde çalışan ürünler var ise bu ip değişikliğinden etkilenmektedir. Eğer yeni IP adresini bilmiyorsanız ya da bağlantı sağlayamıyorsanız Amazon paneline girip tekrar yeni IP’yi öğrenmeniz gerekecek.😊 Bu sıkıntının önüne geçebilmek adına Elastic IP’s paneline girerek yeni bir Ip tanımlamamız sonrasında EC2 hizmetine adanmış bir şekilde konumlandırmamız gerekmektedir.

EC2 paneline giriyoruz.

Resim 1

Soldaki menüden Elastic IP’s tıklıyoruz. Resimden direk gözükmüyor ise lütfen yakınlaştırınız. Ekran görüntüsünün tamamını ekledim.

Resim 2

Amazon Ip havuzundan yeni tahsis edilmesini istiyoruz.

Resim 3

Yeni tahsis edilen Ip bizim panelimize eklendi. Associate ile birlikte EC2 hizmetimize tanımlama ekranımızı açıyoruz.

Resim 4

IP’nin hangi Instance’a tanımlanacağını belirtiyoruz. Associate ile atama işlemini tamamlıyoruz.

Resim 5

EC2 hizmetimizde artık Dedicated olarak Ip tanımlama işlemini tamamladık. Artık herhangi bir şekilde Ip adresimiz değişmeyecektir.

Peki Elastic IP’s maliyeti nedir?

Peki bu tanımladığımız IP adresinin bize maliyeti ne olacak? Burada yer alan linkten Region’a göre ücretleri detaylandırabilirsiniz. Ben Ohio Datacenter’ından bu hizmeti aldığım için ekran görüntüsünü ekliyorum. Saatlik ücret hesaplamasında aylık tutar 720 hours x 0.005 = $3.6 civarı bir tutara karşılık gelmektedir.

Resim 6

Cloud’dan uzak kalmamanız dileğiyle..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir