SQL Server Sürümleri ve Versiyonları – Bölüm 1

Merhabalar, yeni bir yazı serisine başlıyoruz.

Bu yazıda, Microsoft SQL Server sürüm ve versiyonları hakkında bilgi edineceksiniz. Farklı sürümleri, ayırt edici özelliklerini ve yeni bir dağıtım planlarken hangi dağıtımın en uygun olabileceğine karar verebileceksiniz.

SQL Server Versiyonları

SQL Server’ın en son sürümü SQL Server 2019’dur. SQL Server ilk olarak 1989 yılında OS/2 işletim sistemi için geliştirilmiş olup ardından büyük boyutta bir çok sürüm çıkarılmıştır. SQL Server sürüm 4.2 ve üstü sürümler Windows üzerinde çalışabilmektedir.

SQL Server Database Engine sürüm 7.0 ile birçok geliştirme ile birlikte gelmiştir. Sonradan çıkan tüm sürümler, SQL Server’ın işlevselliğini iyileştirmeye ve genişletmeye devam ederek çalışma grupları ve kurumsal alanda kullanıma uygun hale getirilmeye çalışılmıştır.

SQL Server 2017 ise Linux üzerinde çalışabilen ilk SQL Server sürümüdür. Ayrıca gelişmiş sorgulama ve veri modellemesi işlemleri için beraberinde SQL Graph modülü ile gelmiştir.

SQL Server 2019, gelişmiş güvenlik, hibrit bulut yapılarına desteğinin olması ve analitik işlevsellik alanında önemli iyileştirmeler içeren oldukça gelişmiş bir sürümdür.

SQL Server Sürümleri

SQL Server, çeşitli kurumsal senaryoları hedef alan farklı yetenek setine sahip farklı sürümleri vardır. SQL Server 2012, bir çok sürüm çeşidiyle piyasaya sürüldü. Şuan dört ana sürüm mevcut:

Enterprise: Business Intelligence, Warehousing ve High Availability desteği dahil tüm özellikleri içeren amiral gemisi sürümüdür.

Standard: Veri tabanı motorunun yanı sıra core reporting ve analitik yetenekler içermektedir. Standart 16 işlemci çekirdeği desteği bulunmaktadır ancak Enterprise sürümünde bulunan Warehousing, Security ve High Availability gibi ek özellikleri içermez.

Business Intelligence: Temel veri tabanı altyapısını ve analitik, raporlama ve entegrasyon hizmetlerinin Business Intelligence özelliğini tam destek içerir. Ayrıca Standart sürümde olduğu gibi 16 işlemcili çekirdeği de desteklemektedir. Enterprise sürümünde bulunan ek özellikleri içermez.

Express: SQL Server’ın ücretsiz sürümüdür. Dört çekirdek işlemci, instance başına 1 GB bellek ve veritabanı başına maksimum 10 GB depolama alanı ile sınırlandırılmıştır.

SQL Server, yukarıda açıkladığımız sürümlere ek olarak aşağıdaki her iki yol ile de çalışabilmektedir:

  • Kuruluşunuz tarafından sağlanan ve kendi altyapısıyla bütünleştirdiği bulut tabanlı bir sanal makineye SQL Server kurabilirsiniz. SQL Server sorunsuz kurulduğunda ağdaki bir sunucudaymış gibi çalışabilmektedir.
  • İkinci olarak Azure SQL Database olabilmesidir. Bir tür Software as a Service (SaaS) gibidir ve SQL Server’ı herhangi bir fiziksel sunucu veya bulut tabanlı sanal makineye gerek kalmadan kullanabilmenizi sağlar. Ölçeklenebilmesi sayesinde de gerektiğinde ek performans sağlayabilir veya kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir