SQL Server – Server Properties

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Microfost SQL Server’ da bulunan sunucu ayarlarından (Server Properties) bahsedeğim.

Bir veritabanının özelliklerini henüz onu oluştururken düzenleyebileceğimiz gibi oluşturduğumuz bir veritabanının özelliklerini de düzenleyebiliriz. Bunu yapmak için Object Explorer tabının altında bulunan veritabanımızın üzerine sağ tıklayıp Properties seçeneğine tıklamalıyız.

Bu adımdan sonra Data Properties yani veritabanı özellikleri penceresi açılacaktır. Şimdi sizlere bu pencerede bulunan sekmelerden ve sekmelerin içerdiği seçenekler hakkında bilgi vereceğim.

GENERAL

Bu sayfa veritabanının ismi, kullandığınız SQL Server sürümü, kurulu olduğu bilgisayarın işletim sistemi, işlemci sayısı, kurulu olduğu dizin gibi konularda bilgi veren bir sayfadır. Bu sayfa genel olarak bilgi vermek içindir üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.

MEMORY

Sunucunun bellek ayarlarının görüntülenmesi ve değiştirilmesi bu sayfa üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Minimum server memory  “ 0 “ MB  ve maximum server memory “ 2147483674” MB olarak ayarlandığında, sunucu gerektiğinde kendisi için optimum değeri belirleyerek çalışmasına devam edecektir.

Minimum server memory : Sunucu için ayrılan minimum bellek miktarını belirler.

Maximum server memory : Sunucu için ayrılan maximum bellek miktarını belirler. Mimumum 128 mb değerini alabilmektedir. Sunucunun işletim sistemini çok zorlamaması için işletim sisteminin bellek kapasitesine göre makul bir değer girilmelidir.

Index creation memory : İndex oluşturma sırasında kullanılacak belleği KB cinsinden belirler. Genellikle varsayılan değer olarak “ 0 “ kullanılır bu dinamik olarak ayrıştırmayı sağlar. Alabileceği değerler 704 KB ile 2147483647 KB arasındadır.

Minumum memory per query : Bir sorgunun yürütülebilmesi için  ayrılacak bellek miktarını KB cinsinden belirler. Alabileceği değerler 512 KB ile 2147483647 KB arasındadır. Varsayılan değer 1024 KB ‘ dır.

Configured values : Bu sayfada değişiklik yapabilmek için bu seçenek seçili olmalıdır. Yapılan değişikliklerin uygulanıp uygulanmadığını anlamak için runnig values seçeneğine tıklanmalı ve değerler kontrol edilmelidir.

Running values : Hali hazırda kullanılan değerlerin gösterilmesi için bu seçeneğe tıklanmalıdır. Salt okunurdur, değerler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.

PROCESSORS

Bu sayfa işlemci seçeneklerini görüntülemek ve değişiklik yapmak için kullanılmaktadır.

Automatically set processors affinity mask for all processors : Sunucu üzerinde gerçekleşen işlemleri otomatik olarak işlemciler arasında dağıtır.

Automatically set I/O affinity mask for all processors : Sunucu disk I/O işlemleri ile ilgili işleri işlemciler arasında otomatik olarak dağıtır.

Bu iki seçeneği kullanmayıp manuel olarak da işlemcilere görevlendirme yapabilirsiniz.

Maximum worker threads : Maksimum çalışabilecek iş parçacıklarını ifade eder.  “ 0 “ default değeri olarak atanmıştır.  

SECURITY

Bu sayfa üzerinde sunucu güvenlik ayarlarını görüntüleyebilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Windows Authentication mode :  Windows kimlik doğrulaması ile giriş yapmak için bu seçenek seçilmelidir.

SQL Server and Windows Authentication mode : Hem SQL Server login ile hemde Windows kimlik doğrulaması ile giriş yapabilmek için bu seçenek seçilmelidir.

Login Auditing kısmı giriş denetleme seçeneklerinin olduğu kısımdır. İlgili kayıtlar SQL Server Log ‘ a kaydedilir.

None : Herhangi bir denetleme yapılmaz.

Failed logins only : Sadece başarısız olan girişlerin kayıtlarını kaydeder.

Successful login only : Sadece başarıyla giriş yapılan kayıtları kaydeder.

Both failed and successful logins : Hem başarısız hemde başarılı olan girişlerin kayıtlarını kaydeder.

Server proxy account kısımnda sunucuya proxy üzerinden bağlantı yapılmasına izin verilmesini sağlayabilir ve bunun için bir hesap ve şifre tanımlayabilirsiniz.

En alt kısımda bulunan Common Criteria , C2  audit tracing ve Cross database ownership chaining metotlarını aktif edebilirsiniz.

CONNECTIONS

Bu sayfa üzerinden sunucu bağlantı ayarlarını görüntüleyebilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Maximum number of concurrent connections : Maksimum eş zamanlı bağlantı sayısını ifade eder. “ 0 “ değeri sınırsız bağlantıyı temsil eder. Eğer manuel olarak bir değer girerseniz sunucunun izin vereceği maksimum bağlantı sayısını kısıtlarsınız.

Use query governor to prevent long-running queries : Bu seçenek bir sorgu yöneticisini aktifleştirir. Belirlenen değerler saniye cinsindedir. Belirtilen saniyeyi aşması tahmin edilen sorguların yürütülmesine izin vermez.

Default connection options kısmı ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Allow remote connections to this server : Sunucuya uzaktan bağlantı için izin vermek istiyorsanız bu seçeneği aktif etmelisiniz.

Remote query timeout : Uzaktan bağlantıda bir işlemin ne kadar sürede zaman aşımına uğrayacağını belirler.

Ruquire distributed transactions for server-to-server comminication : Bir Microsoft Distributed Transaction Coordinator(MS DTC) ile sunucudan sunucuya yapılan işlemleri korur.

DATABASE SETTINGS

Bu sayfa üzerinde veritabanı ayarlarını görüntüleyebilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Default index fill factor : Oluşturulan indexlerin pageler üzerinde default olarak belirlenen doluluk oranıdır. Alabileceği değerler 0 ile 100 arasındadır.  Default değeri 0 ‘ dır .  Bu değer aslında tamamen dolu olmasına yani 100 değerine eşittir.

Default backup media retention : Belirtilen gün sayısından önce yedekleme dosyasının üzerine yazılmasına engel olur.

Compress backup : Yedeklemeleri sıkıştırarak boyutunu küçültür.

Backup checksum : Yedekleme aşamasında bir bozulma olup olmadığını kontrol etmek için bu seçenek seçilmelidir.

Recovery interval : Bir sistem arızası durumunda sunucuyu kurtarma prosedürlerini tamamlamak için maksimum dakika sınırını belirler.

Database default locations kısmında veri ve yedeklemelerinizin dosya yollarını belirleyebilirsiniz.

ADVANCED

Bu sayfa üzerinden sunucunun gelişmiş ayarlarını görüntüleyebilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu ayarlar ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

PERMISSIONS

Bu sayfada sunucu üzerinde bulunan kullanıcılara istenilen şekilde izinler verebilirsiniz.

Bu yazıda sizlere SQL Server – Server Properties kısmını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuştur.

Yeni yazılarda görüşmek üzere hoşcakalın…

Kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/sql/database-engine/configure-windows/server-properties-general-page?view=sql-server-ver16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir