SQL Server Management Studio Kurulumu

SQL Server Management Studio, Microsoft tarafından SQL Server, SQL Server Linux ve Azure SQL Server programlarını yönetmek için geliştirilmiş editördür. SQL Server içerisinde veri tabanlarını yapılandırmak, Monitoring etmek için gerekli araçları bünyesinde barındırır. Veri tabanı içerisinde yer alan verilere erişmek değiştirmek ve eklemek için SSMS kullanabilirsiniz. Ayrıca SQL Server’a özel bütün konfigürasyon ve ayarlamaları SSMS ara yüzden yapabileceğiniz gibi çalıştırabileceğiniz Script’leri size hazırlar.

2015 yılında Microsoft aldığı bir kararla SQL Server sürümlerinden SQL Server ürününden bağımsız olarak geliştirileceğini belirtti. Management Studio SQL Server’dan tamamen bağımsız geliştirilmekte, ayrı Cumulavite Update’ler yayımlanarak sürüm geçişleri olmaktadır. Geçmişe yönelik tüm SQL Server sürümleri ile çalışmaktadır. (2000 sürümü hariç.) Ayrıca SSMS sadece Windows işletim sistemlerinde çalışmakta olup Linux ve diğer işletim sistemleri için Azure Data Studio ve Visual Studio Code uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Kurulum Adımları için;

Öncelikle buradan SSMS’i indirme işlemini tamamlıyoruz.

Resim 1

Kurulum ekranı bizi karşılıyor. Kurulum yapmak istediğimiz dosya dizinini belirtiyoruz. Ben varsayılan dosya dizinini kullanarak devam etmesini sağlayacağım. Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

Resim 2

Kurulum adımlarının tamamlanmasını bekliyoruz.

Resim 3

Kurulum tamamlandı.

Resim 4

Kurulum tamamladıktan sonra SSMS’i açabilir SQL Server’a bağlanabiliriz.

Resim 5

Kurulum işlemi burada tamamlandı. Özel şablon Scriptler oluşturabilir birden fazla SQL Server’a aynı anda bağlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir