SQL Server Integration Services 2019 Kurulumu

SQL Server Integration Services (SSIS) veri süreçlerinde verinin kaynaktan okunarak ETL süreçlerinin tamamlanması ve hedef sisteme anlamlı bir şekilde tekrar yüklenmesi diyebiliriz. (ETL: Extract-Transform-Load) SSIS ile birlikte sadece ETL süreçleri ile birlikte çeşitli dosyalar formatlarına çıktı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çok fazla çeşitli dosya türlerinden veri okuyabilir kaynak olarak kullanabilirsiniz. Entegrasyon servisi sayesinde zamanlanmış işlemler gerçekleştirebilir tüm bu süreçleri kod yazmadan tamamlayabilirsiniz. Mail gönderme, ağ üzerinde yer alan bilgisayarlar için dosya paylaşımları gerçekleştirebilirsiniz. Web servisleri üzerinden veri gönderip-alabilirsiniz. Tamamlanan SSIS paketlerinizi SQL Server üzerinde Job olarak tanımlayabilir takibini sağlayabilirsiniz. Kısaca SSIS’in ne olduğuna dair girişi tamamladıktan sonra kurulum işlemleni adım adım olarak birlikte gerçekleştirelim;

Öncelikle kuracağımız sistem üzerinde Visual Studio kurulu olması gerekmektedir. Visual Studio kurulum dosyasını buradan indirebilirsiniz. Kurulum ekranından “Data Storage and Processsing” kısmını seçili hale getiriyoruz. Başka herhangi birşeyin işaretlenmesine gerek yoktur.

Resim 1

Visual Studio kurulumunun tamamlanması bekliyoruz.

Resim 2

Kurulum tamamlandıktan sonra Visual Studio açılması ve ilk kullanıma hazırlanması için biraz bekletebilir.

Resim 3

Visual Studio kurulumu tamamlandı. Kuruluma devam etmek için boş bir proje oluşturup uygulamanın menülere erişmemiz gerekiyor.

Resim 4

Uygulama içerisinden ExtensionsManage Extension‘a tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencerede yer alan listede Visual Studio için özel geliştirilmiş eklentiler mevcut. Biz arama kısmına Integration yazıp ekranda gördüğünüz simgeye sahip eklentiyi indireceğiz.

Resim 5

SSIS eklentisinin indirilmesinin tamamlanmasını bekliyoruz.

Resim 6

Eklenti kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

Resim 7

Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

Resim 8

SSIS paketi kurulumu tamamlandıktan sonra Visual Studio’yu başlatıyoruz.SSIS proje türlerinin Visual Studio içerisinde yer aldığını gördük.

Resim 9

Örnek bir proje oluşturduğumuzda SSIS Toolbox’ın bize gülümsediğini gördük. 🙂

Resim 10

Artık ETL süreçlerimiz için çalışmalarımız başlayabilir. Sorunsuz ve hızlı bir kurulum gerçekleştirdik. Faydalı olması dileğiyle..

One thought on “SQL Server Integration Services 2019 Kurulumu

  1. Teşekkürler. Onlarca site gezdim böyle güzel ve etkili anlatım görmedim. emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir