Sql Server Instance Nedir?

Tek bir sunucu üzerine birden fazla SQL Server yükleyebilirsiniz. Bu yüklü olan SQL Server’ların her biri “Instance” olarak isimlendirilir. Bu Instance’lardan sadece bir tanesi varsayılan olarak makine ismi ile bütünleştirebilirsiniz. Diğer Instance’ları bir isimlendirme ile kurmak zorundasınız.

Varsayılan ve İsimlendirilen Instance’lar

  • Sunucuda varsayılan bir tane Instance olabilir; bu Instance’ı isimlendiremez ya da alias veremezsiniz.
  • Bir Instance adı belirtmeden sorgu isteği gönderilirse, bağlantı istekleri varsayılan Instance’a bağlanır. Varsayılan bir Instance kurmak sizin alternatifinizdedir, her Instance’ı  ayrı adlandırabilirsiniz.
  • SSDT’yi bir kereden fazla kurmanıza gerek yoktur. Ayrıca kurulum esnasında ihtiyacınız olan Tool’ları bir kere kurmanız yeterlidir. Tüm Instance’lar ile bu Tool’ları ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak kurulum yapacağımız cihaz ismi SQLKB olsun;

Instance 1: SQLEKB – varsayılan olarak makine ismi ile tümleşik gelecektir.

Instance 2: SQLEKB\TMP – makine ismi + belirleyeceğiniz bir isim ile kurulum yapabilirsiniz.

Instance 3: SQLEKB\ORNK – makine ismi + belirleyeceğiniz bir isim ile kurulum yapabilirsiniz.

Bu döngü bu şekilde devam edecektir.

Birden çok Instance Kurmanın Yararları

Bazı durumlarda birden çok Instance kurmak yararlıdır:

  • Veri tabanı kullanımları için farklı süreçlere veya güvenlik ortamlarına ihtiyacınız olabilir. Bu sayede her SQL Server örneği ayrı ayrı yönetilebilir ve güvenlik altına alınabilir.
  • Kurulan SQL Server’lar, diğer SQL Server’ların sunucu gereksinimlerine aykırı veya uyumsuz yapılandırmalar gerektirebilir. Her SQL Server örneği ihtiyaca göre donanım ve kaynak olarak yapılandırılabilir.
  • Özellikle kullanılabilirlikle ilgili olarak farklı hizmet düzeylerine sahip SQL Server veri tabanlarını desteklemek isteyebilirsiniz. Farklı hizmet düzeyi sözleşmelerini (SLA‘lar) karşılamak için, iş yüklerini paylaştırmak üzere SQL Server örnekleri oluşturabilirsiniz.
  • SQL Server’ın farklı sürümlerini kullanma ihtiyacınız doğabilir.
  • Uygulamalar farklı sunucu düzeyinde Collation’lar gerektirebilir. Her veri tabanının farklı bir Collaction’u olabilir, ancak bir uygulama tüm veri tabanları arasında paylaşılan tempdb veri tabanının harmanlamasına bağlı olabilir. Bu durumda, her örnek doğru harmanlamaya sahip olacak şekilde ayrı örnekler oluşturabilirsiniz. **Collaction veri tabanı kullanım dili diyebiliriz.
  • Birden çok örnek kullanarak SQL Server’ın farklı sürümlerini yan yana yükleyebilirsiniz. Bu, yükseltme senaryolarını test ederken veya yükseltme gerçekleştirirken yardımcı olabilir.

Yeni yazımda görüşmek üzere. 🙂

One thought on “Sql Server Instance Nedir?

  1. Merhaba,2.bir sql instance kurmak için yine iso dosyasına itiyacımız var mıdır? Yoksa var olanın üzerinden mı kurulabiliyor? Bu yazıda bahsedilen SSDT ne anlama geliyor? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir