SQL Server Danışmanı Nasıl Bulunur?

Yazılım odaklı çalışıp değer üretmeye çalışan bir firmaysanız (yüksek ihtimalle) veri tabanı yönetim sistemlerinin en az bir tanesiyle çalışmışsınızdır. İlk başta her şey saf ve temiz niyetlerle başlar. -Dünyayı kurtarmasanız bile- Geliştirdiğiniz ürün hangi kategoride olursa olsun insanların hayatını kolaylaştırma amacını taşıdığından eminim. Proje başlangıçlarında yazılım mimarisi kararlaştırılır algoritma ve kullanılacak Framework & Tool’lara karar verilir ve yazılımın yaşam döngüsü başlar. Geliştirme ortamları hazırlanır ve SQL Server bir şekilde kurulur.

Proje emekleme dönemlerinde her şey güzel çalışır. Hiç sıkıntı yaşanmaz. Proje yavaş yavaş insanların hayatında yer edinmeye başlar siz geliştirmenizden bir şekilde para kazanmaya başlarsınız. Emekleme süreci emin adımlarla -yerine göre- 7/24 çalışması gereken bir yapıya ilerleyiverir. Yük ve yoğun çalışmaya başlayan ürününüzde bir yavaşlık hissedilir. Doğruca SQL’e bakılır ve yavaşlık varsa SQL’den kaynaklandığı düşünülür. (Belki de kaynaklanmıyordur:)) Nereden başlayacağınızı ve darboğazın nereden kaynaklandığını bilmediğiniz için sapla samanı nasıl ayırabileceğinizi anlamak zor bir hale gelebilir. Tüm bu süreci toparlamak ve anlamlandırmak için bir işinin ehli birinden danışmanlık almanız gerekebilir. Peki danışman seçerken nelere dikkat etmeliyiz ya da danışman da aradığımız kriterler ne olmalıdır?

Probleminizi Tanımlamaya Çalışın

Hizmet alacağınız danışmanlık firması bu konuda size destek olacaktır. Sisteminize doğru soruları sorarak sizi yönlendirecektir. Edineceğiniz bilgiler ve yönlendirmeler için ücret ödeyeceksiniz kabul ediyorum. Ve sorunlarınızı çabuk bulup çözmesi de kabul edilebilir bir istek. Ama hizmet çıktısının ölçülebilir hale getirilmesi gerekmektedir.

 • Gizlilik sözleşmesi imzalayacak mı?
 • Sistemi incelemeleri sonrasında çıktıları ile doğru olarak yorumlayıp sizi yönlendirebilecek mi?
 • Problemlerinizi size tanımlayabilecek mi?
 • SQL Server haricinde kaynaklanan sorunlarda sizi yönlendirebilecek mi? ( Donanım, network, disk yada diğer sorunlar..)

Farklı Firma Alternatifleri Arayın ve Değerlendirin

Ulaşmak istediğinizde bu süreci bireysel olarak ya da firma olarak yapan birileriyle tanışabilirsiniz. Peki doğru danışmandan doğru hizmeti nasıl alacaksınız?

 • Öncelikle kritik bir süreciniz varsa ve sisteminiz çalışmıyorsa hangi danışman olursa olsun bir an önce sisteminizi ayağa kaldırmak için iyi niyetli yaklaşacaktır.
 • Bir iş anlaşması yapıp çok kısa sürede sorunu çözme amacıyla birkaç maddelik çıktı-rapor sizi başarıya ulaştırmayabilir. Yapılması gereken çalışmalar için yazılım ya da donanım boyutunda yatırım & zaman gerektiren işler olabilir. Bunu göz ardı etmemelisiniz.
 • Firma verdiği hizmeti faturalandırabilecek mi?
 • Hakkında ve referans sayfalarını incelediniz mi?
 • Uzun süredir SQL Server danışmanlığı veren bir firma mı?
 • Firma çalışanlarına linkedin.com üzerinden ulaşabilecek misiniz?
 • Blog yazıları var mı? Bilgilerini başkaları ile paylaşabiliyorlar mı?
 • Microsoft ile partnerliği var mı?
 • Personellerinin sertifikasyon yetkinliği var mı?

Bu sorulara olumlu cevaplar alabilirseniz muhtemelen pek sıkıntı yaşamazsınız. Daha önce sizin yaşadığınız sıkıntılara benzer bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığını başka zaman dilimlerinde deneyimleyip deneyimlemediğini sorabilirsiniz.

En sonunda ücret konuşup sözleşmelerinizi imzalayarak hizmet sürecinizi başlatın. İşinin ehli ile çalışıyorsunuz kriz anlarınızda size yardımcı olacaktır. Kriz olmadan önce belirli periyotlarla sizi yönlendirecek uyarılarını yapacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir