SQL Server 2022 VS 2019: Aralarındaki Fark Nedir?

SQL Server 2022’nin özel önizlemesi ilk olarak Kasım 2021’in başlarında duyuruldu, ardından bu yılın Mayıs ayında SQL Server 2022’nin genel önizlemesi yapıldı. GA sürümü daha sonra 16 Kasım 2022 Çarşamba günü yayınlandı.

SQL Server 2022, gelişmiş performans, güvenlik ve kullanılabilirlik dahil olmak üzere önceki sürümlere göre iyileştirmeler sağlayan önemli bir sürümdür. Dolayısıyla, şu anda SQL Server’ın daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız, şimdi yükseltme zamanı diyebiliriz.

En son gelen güncellemesiyle , SQL Server 2022’nin yeni özelliklerine ve neden SQL Server 2022’ye (16.x) geçmeniz gerektiğine dair bir genel bakış açısı ile ayrıntıları inceleyelim..

En son gelen güncelleme öncesi SQL Server sürümü 2019 sürümüydü ve Microsoft her zaman olduğu gibi her yeni güncellemede SQL Server makinenin çekirdeğini geliştirmeye devam ediyor.

Günümüzde neredeyse tüm SQL Server yenilikleri, veritabanı sunucusunun şirket içi sürümlerine geçmeden önce Azure bulutunda başlıyor. Ancak bu güncellemeyle birlikte, ölçeklenebilirliği artıracak ve veri profesyonellerinin becerilerini artıracak yeni özellikler dahil edildi.

İki sürümün özelliklerini karşılaştırdığımız tabloyu inceleyelim ;

KEY FEATURESSQL SERVER 2019SQL SERVER 2022
Query Store ve Intelligent Query ProcessesingDestekliyor.Gelişmiştir, secondary replicada şeffaflığı etkinleştirin
Sensitive Plan Optimizasyonu DesteklemiyorDestekliyor, prosedürler depolandığında sensitive plan parametresine duyarlı sorguların yakalanmasına izin verir.
Azure Synapse LinkDesteklemiyorMevcut en hızlı veri aktarımını destekliyor.
TempDB ve LatchDestekliyorBir dizi geliştirme ile güncellendi.
SQL Server LedgerDesteklemiyorDestekliyor.
Microsoft Purview ile EntegrasyonDesteklemiyorŞirket içi ve multi cloud ortamlarında daha kolay veri yönetimi desteği sağlıyor.
Azure SQL Managed Instance bağlantı: tek yönlüDesteklemiyorDestekliyor.
Sertifika ve Key YönetimiSSL/TSL sertifikalarını SQL Server’a import edilebilir.PFX dosyalarından sertifikalar oluşturulabilir, sistem tarafından oluşturulan sertifikalar varsayılan olarak RSA-3072 kullanır.

SQL Server’ın en son sürümü, önceki sürümlere göre daha iyi performans, güvenlik ve kullanılabilirlik dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme sunar.Bu yeni özellikler çalışma ortamınıza yenilikler katacaktır.

SQL Server 2022’in güzelliklerini ve yeniliklerini incelemeye devam edeceğiz. Faydalı olmasını dilerim.

Referanslar

https://softtrader.eu/windows-server-2022-vs-2019/

https://petri.com/sql-server-2022-new-features/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir