SQL SERVER 2022 INSTALLATION

         Merhabalar bu yazımızda  SQL Server 2022 kurulumunu gerçekleştireceğiz.

         Her yeni sürüm bir önceki sürümün geliştirilmiş versiyonudur. SQL Server 2022 de yenilik ve güncellemeleriyle gelmiştir.

          SQL Server, büyük ölçekli işletme ve web tabanlarına güç sağlayan bir veri tabanı gücüdür. Bazı veri tabanı iş yükleri buluta taşınmış olsa da SQL Server, işletme için yardımcı olacak yedekleme veya analitik temel hizmet aracı olmaya devam edecektir.

         Microsoft Azure program yönetimi direktörü Asad Khan, “Bir veritabanı platformu olarak SQL Server, müşterilere uçtan buluta maksimum esneklik sağlıyor. Müşteriler, iş yüklerine ve uygulama gereksinimlerine bağlı olarak SQL Server’ı kendi seçtikleri ortamda dağıtabilir. Müşterilerimiz, SQL Server’ı IoT tipi senaryoları destekleyen küçük ayak izi uç cihazlarında, kritik görev uygulamaları çalıştıran devasa sunucularda ve genel bulutta hibrit ayak izinde çalıştırıyor.” şeklinde ifade etmiştir.

       SQL Server Kurulum dosyasını Microsoft.com’dan veya https://www.mssqltips.com/sqlservertip/7313/install-sql-server-2022/ linkinden indirebilirsiniz.

Resim 1

          Yükleyiciyi indirip çalıştırdıktan sonra, SQL Engine’in üzerinden Evaluation Edition panelinden Select an installation type seçimini yapabilirsiniz. Biz bu yazımız için Custom kullanacağız .

Resim 2

Ardından, yükleyici indirmenin nereye kaydedileceğini belirlediğimiz ekran gelecektir.  Kurulum için gerekli konumlandırma yerini seçerek ilerliyoruz. İnstall diyerek yükleme işlemine başlıyoruz.

Resim 3
Resim 4

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum ekranına geçiyoruz.

Resim 5

         İnstallation butunundan kurulum paneline geçeceğiz. Bu ekran Kurulum için özellklerinin seçiminin olduğu ekrandır ve şu şekildedir:

 • Yeni SQL Server bağımsız kurulumu veya mevcut bir kuruluma özellikler ekleyin
  • SQL Sunucu Kurulumu
 • SQL Server Raporlama Servislerini Kurun
  • Raporlama Hizmetlerini Yükleyin
 • SQL Server Yönetim Araçlarını Kurun
  • SQL Server araçlarını yükleyin
 • SQL Server Veri Araçlarını Kurun
 • Yeni SQL Server yük devretme kümesi kurulumu
  • Yüksek kullanılabilirlik için kullanılan bir yük devretme kümesine yeni bir düğüm kurun
 • SQL Server yük devretme kümesine düğüm ekleyin
  • Yük devretme kümesine düğüm ekleme
 • SQL Server’ın önceki bir sürümünden yükseltme
  • Önceki bir SQL Server sürümünden yükseltme

           Biz ilk sırada yer alan  New Server Standalone installation or add faetures to an existing installation seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Resim 6

Karşımıza gelen Edition ekranında yer alan sürüm seçimini uyguluyoruz. Developer sürümü ücretsiz ve geliştiriciler için oluşturulmuş bir sürümdür. Bu nedenle biz Developer sürümünü tercih ederek kurulumu gerçekleştirelim. Eğer lisanslı bir kurulum gerçekleştirmek istereseniz “Product Key” alanına ürün anahtarınızı girerek devam edebilirsiniz.

Resim 7

     Lisans koşullarını onayladığımıza dair kutucuğu işaretleyerek ilerliyoruz.

Resim 8

          Kurulum kuralları penceresinde kurulum sırasında olasındaki sorunları denetler. Bizim kurulumumuzda bir uyarımız var, Güvenlik duvarı uyarısıdır. Daha fazla ayrıntı için ayrıntılı raporu görüntüle’ye veya daha fazla bilgi almak için uyarı bağlantısına bakarak bilgi edinebilirsiniz. Makinenin bir etki alanı denetleyicisine kurulmasının önerilmediğini ve önerilen .NET çerçevesinin 4.7.2 veya üstü olduğunu unutmayalım!

Resim 9

Azure Extension for SQL Server panelinden SQL Server için Azure uzantısı ayarlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Biz şu an da Azure ortamını kurmayacağımız için işaretlemeleri boş bırakarak devam ediyoruz.

Resim 10  

          SQL Server üzerinde çalışmasını istediğimiz özelliklerin seçimini belirleyerek ilerliyoruz. Buradaki özelliklerin detayı şu şekildedir:

      Veritabanı Motor Hizmetleri

Analiz Hizmetleri

      Veri Kalitesi İstemcisi

     Bütünleştirme servisleri

 Yeniden Dağıtılabilir Özellikler

Biz  Veri tabanı Motor Hizmetleri seçerek temel paket üzerinden ilerleyelim.

Resim 10  

            Instance konfigürasyonunda SQL Server instance için kullanılacağımız ismi girerek server adımızı belirliyoruz. Biz  SQLServer2022 adıyla yeni bir veri tabanı motoru oluşturuyoruz ve ilerliyoruz.

Resim 11  

Server konfigürasyon panelinden servis ayarlarımızın t ipini ayarlıyoruz. Genellikle bu ekran uygun şekilde geldiği için ihtiyacımız olmadıkça değiştirmiyoruz ve ikinci ekran collection panelinde SQL Server için dil ayarlamasını yapıyoruz, biz burada ayarları varsayılan bırakarak ilerliyoruz.

Resim 12  
Resim 13  

         Server konfigürasyon ekranından login olabilmek adına seçimlerimizi yapıyoruz ve “Add Current User” ile mevcut Windows Kullanıcımızın seçimini yaparak yetkili kullanıcı olarak eklenmesini sağlıyoruz. Ayrıca SQL Server’ın kendisine ait olan özel kullanıcı şifresini de kutucuklara yazarak ilerliyoruz.

Resim 14

         İkinci ekran Data direction ekranı için veri tabanlarının kaydolacağı disk ve klasör seçimlerini düzenleyebiliriz.

Resim 15

      TempDB veri tabanlarının hangi dizinde konumlanacağını buradan ayarlıyoruz.

Resim 16

         Memory Ram ayarlamasını buradan gerçekleştirerek ilerliyoruz. Genel olarak özel kurulum içerikli olmadıkça kurulumu varsayılan ayarlar üzerinden ilerletiyoruz ve bu kısımları da varsayılan olarak geçiyoruz.

Resim 17

      Ready to Install panelinde olduğu gibi dokunmadan devam ediyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz.

Resim 18
Resim 19

Kurulumumuz başarılı şekilde tamamlanmıştır.

One thought on “SQL SERVER 2022 INSTALLATION

 1. gerçekten en ince ayrıntıya kadar anlatılmış harika bir yazı olmuş. sık kullanılanlara eklendi 🙂 ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir