SQL Server 2022 – Azure Link Özelliği Nedir ?

Selamlar herkese, 

Öncelikli olarak Azure Link Özelliği SQL Server 2022 ile hayatımıza girecek olan fakat henüz önizleme olarak kullanılabilen bu özelliğin ne işe yaradığını anlatacağım. Aslında yakın zaman da biz bu Azure Link olayını bir Bulut Dönüşüm Projesi içerisinde Otelz.com’un AWS’den Azure’a geçiş süreci içerisinde veri tabanın geçişinde önizlemede olmasına rağmen kullandık 🙂 Medium da hibrit bulut dönüşümü aws-azure olarak okuyabilirsiniz. 

https://medium.com/@gencebaydemir/hibrit-bulut-dönüşümü-aws-azure-7751e3982160)

Azure SQL Yönetilen Örneğindeki (Azure SQL Managed Instance) yeni Azure Link özelliği ile herhangi bir yerde barındırılan SQL Sunucularınızdaki iş yüklerinizi Azure özelliklerinden faydalanarak bir nevi “Always-On” mimarisi ile çalışır gibi hibrit yapıda çalıştırabilirsiniz. Azure SQL Yönetilen Örneğindeki iş yükünüz sadece okunabilir durumda olacaktır. Felaket durumunda ise Azure üzerinde konumlandırdığınız Azure SQL Yönetilen örneğinden iş yüklerinizi çalıştırmaya devam edebilirsiniz. 

Azure Link özelliğini kullanabilmek için desteklenen bir SQL Server sürümüne ihtiyacınız olacaktır. Biz Hibrit dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz Otelz.com projesinde SQL Server 2019 CU15 ile bu işlemi gerçekleştirmiştik. Bu sayede Otelz.com iş yükü en düşük kesinti ile AWS RDS SQL Server’dan Microsoft Azure SQL Managed Instance’a geçmiş oldu. Desteklenen sürüm bilgisi aşağıdaki gibidir. Liste birebir Microsoft’tan alınmıştır.

SQL Server VersionEditionsHost OSServicing update requirement
SQL Server 2022 (16.x) PreviewEvaluation EditionWindows ServerMust sign up at https://aka.ms/mi-link-2022-signup to participate in preview experience.
SQL Server 2019 (15.x)Enterprise or DeveloperWindows ServerSQL Server 2019 CU15 (KB5008996), or above
SQL Server 2016 (13.x)Enterprise, Standard, or DeveloperWindows ServerSQL Server 2016 SP3 (KB 5003279) and SQL Server 2016 Azure Connect pack (KB 5014242)

Desteklenen sürüme ilave olarak, SQL Server ve Azure SQL MI arasında bir ağ bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. SQL Serverınız şirket içerisinde çalışıyor ise bir VPN bağlantısı ya da Express Route kullanabilirsiniz. Eğer ki bir Azure VM üzerinde çalışıyorsa Azure SQL MI aynı subnet üzerinde konumlandırabilir ya da VNet peering yapabilirsiniz. Tabi paralelde güncel bir SSMS (SQL Server Management Studio) ve efsane bir Powershell modülü olan Az.SQL güncel versiyonuna ihtiyacınız olacaktır. 

Aslına bakarsanız Azure Link özelliğinin bu derece başarılı olmasının sebeplerinden biri de SQL Server ve Azure SQL MI arasında Distributed Availability Group yapabiliyor olmasıdır. Yaptığı bu geliştirmenin temel noktası mevcut SQL Server iş yükünüzü bahsettiğim bir “Always-On” mimarisi dahilinde Distributed Availability Group yapıyor ve iş yükünüzü gerçek zamanlı bir şekilde veri çoğaltmak gerçekleştiriyor olmasıdır. 

Peki bu Azure Link özelliğini nerede kullanabilirsiniz? 

  • Bulut Dönüşüm projelerinizde kullanabilirsiniz. (AWS to Azure, Google Cloud to Azure) 
  • Felaket durumlarında Azure ’da bir kopya barındırmak için
  • Buluta geçmeden Azure Servislerini kullanmak için 

Azure Link özelliğinin teorik olarak ne olduğunu anlattığımı düşünüyorum. Teknik anlatım için bir video ya da farklı bir içerik üretmeyi düşünüyorum. O yüzden şimdilik bu kadar, heyecanla öğrenmeye devam… 

Görsel ve içerikte faydalanılan adres:: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-sql/managed-instance/managed-instance-link-feature-overview?view=azuresql

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir