SQL Health Check neden önemlidir?

Veritabanının kullanılamaması veya tamamen erişilemez olması şakaya gelmez. Bu tür olaylar genellikle büyük iç strese neden olur fakat sadece stres oluşturmakla kalmaz ekipler arasında birbirlerini suçlamaya kadar gidecek durumlar oluşturabilir. Aynı zamanda işinizi olumsuz etkiler, müşteri kaybına, itibar kaybına sebep verebilir.

İşinizi geliştirmek, işinizi büyütmek ve rekabet ortamında daha iyiye, daha uyguna, daha kaliteliye ve çok daha fazlasına gitmeye çalışırken arkanızda kalanlar ile uğraşmak her zaman can sıkıcı olur. Çünkü odak noktanız her zaman işinizi büyütmek ve geliştirmek yönünde olacaktır.

Düzenli olarak veri tabanlarınızın sağlık kontrollerini yapmanız için yedi önemli neden:

 1. Performans ile ilgili nedenler:

Üst düzey performans alabilmek için endüstri standartlarını yakalamanız ve en iyi yapılandırmaları takip etmeniz çok önemlidir.

 • Sunucu, Network, Storage gibi alt yapı kaynaklarının düzgün yapılandırılması gerekir.
 • Sanallaştırma ortamlarını yapılandırılması (varsa)
 • Güç seçenekleri ve kullanıcı grubu ilkeleri gibi işletim sistemi özelinde yapılan yapılandırmalar
 • Memory, Paralelizm gibi instance seviyesinde yapılandırmalar
 • Veritabanı özelinde yapılması gereken yapılandırmalar
 1. Donanım özellikleri veya sunucu boyutları ile ilgili maliyetler:

İş yükünü karşılamak adına veri tabanlarınızın boyutları artacak ve dolaylı yoldan sunucu boyutu ve donanım özellikleri artış gösterecektir. Bu da sizin için yeni Donanım satın almak anlamına gelecektir. Ancak aşırıya kaçmak, kullanılmayacak donanımı satın almaya sebebiyet verir ve gereksiz maliyet oluşturur. Sunucunuzun doğru yapılandırılmamış olması daha güçlü donanıma, daha yüksek performanslı bileşenlere ihtiyacınız olacaktır. Bu akıntıya karşı kürek çekmeye benzer. Düzenli yapılan SQL Server Sağlık kontrolü, ortamınızın mümkün olduğunca optimize edilmesini sağlar. Böylece ekstra maliyete ihtiyacınız  olmaz.

 1. Veri büyümesi ve kapasite planlaması:

Microsoft SQL Server ortamlarınızın da veri tabanı büyümelerini ve kapasitelerini planlamanız yönetim maliyetlerinizi en aza indirir. Orantısız bir büyüme, diskte hızlı yer doldurur. Yapılan bakım planlarının uzamasına sebep olur.

 1. Kullanıcılar veya süreçler tarafından artırılmış iş yükleri:

Önemli bir veri artışı görmeseniz dahi gün sonunda sisteminiz üzerinde daha fazla kullanıcı veya iş yükü ile karşı karşıya kalabilir. Böyle bir duruma hazırlıklı olmak için sisteminizin yetkinliğini ve karşılaşılacak yükü ne kadar sürdürebilir olduğunu önceden öğrenmenize yardımcı olur.

 1. Yüksek Kullanılabilirlik ve Felaketten Kurtarma:

İşinize odaklandığınız ve büyüme aşamasındayken veri tabanlarınızın yüksek kullanılabilir ve olası bir felaket durumunda nasıl, ne kadar sürede tekrar ulaşılabilir olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi durumu bir düşünün lütfen! Verileriniz gitti, ne zaman ve nasıl geri geleceğini bilmiyorsunuz. Ne yapacaksınız?

 1. Hizmet düzeyi anlaşmalarının (SLA) karşılanması:

SLA’ların karşılama durumu genelde performans ve HA/DR durumunda kurumunuzu etkiler. SQL sunucularının yapılandırmalarını optimize etmek, hizmet dışı kalma süresini ve performans olaylarını en aza indirmenize yardımcı olması için SLA desteği almanızı öneririz.

 1. Güvenlik ve Uyumluluk:

Veritabanı denetimine girmiyor olsanız dahi, sızma testi yada zafiyet testi gibi güvenlik çözümlerinden ne kadar uzak kalmış olursanız olun ilk dikkat etmeniz gereken başlık aslında her zaman güvenlik yapılandırmasıdır. Gerek KVKK gerek GDPR tarafından güvenlik ve uyumluluk konularında yaptırımlar ile karşılaşmamak istiyorsanız bu sağlık kontrollerinde en çok üzerinde durulması gereken adım güvenlik adımıdır. Kaba bir tabir ile, işi olmayan birisini yatak odanıza girmesine izin verir misiniz ki kurumunuzun satış, müşteri, ürün vs. gibi bilgilerinin olduğu veri tabanlarına dışarıdan ulaşımı göz ardı edebilin. Güvenilirlik, itibar, kazanç kaybı gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına SQL Server Sağlık kontrol hizmeti almalısınız.

Sizde yukarıdaki yedi madde ve daha fazlası özelinde SQL ortamlarınızın sağlık durumunu ve neler yapılabilir olduğunu öğrenmek istiyorsanız info@dmcteknoloji.com adresine #DMCFreeHealthCheck kodu ile mail atarsanız Microsoft Data Platform MVP’si ve SQL Server Uzmanlarından ücretsiz SQL Health Check hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir