Microsoft SQL Server 2019 Kurulumu [Güncel Kasım 2020]

Merhaba,bu yazımda sizlere Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırma ayarlarından bahsedeceğim. SQL Server 2019, SQL 2017’nin kurulabildiği tüm platformlara kurulabilmektedir. SQL 2019 ile gelen en temel özellik LINUX üzerine kurulabilmesi ve hissedilir derecede performans iyileştirmesi olarak görülmektedir.SQL Server 2019 kurulumuna geçmeden önce, kurulumdan sonra sorun yaşamamanız için Bölge (Region) ayarlarının English olarak ayarlanması ve Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir. Ayrıca SQL, işletim sistemiyle aynı ortama kurulması performans açısından fayda sağlayacaktır.
Standart bir kurulum yapmak üzere kurulum adımlarına geçelim.

Buradan SQL Server 2019 sürümünü indirebiliriz. Developer sürümünü kullanacağım için bu sürümü indirmeyi tercih ettim. 

Resim 1

Kurulum dosyasını indirme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamaya tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

Resim 2

Custom’a tıklayarak özel kurulum yapacağımı belirtiyorum.

Resim 3

C:\ diski üzerinde SQL2019 isimli dosyasını altına kurulum için gerekli dosyaları konumlandıracak. 

Resim 4

İndirme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. 

Resim 5

Kurulum tamamlandıktan sonra C:\SQL2019\altında yer alan “Setup” isimli kurulum uygulamasını çalıştırıyoruz.

Resim 6

Developer sürümü ücretsiz ve geliştiriciler için oluşturulmuş bir sürümdür. Ben Developer sürümünü tercih ederek kurulum sağlıyorum. Eğer lisanslı bir kurulum gerçekleştirecekseniz “Product Key” alanına ürün anahtarınızı girerek devam edebilirsiniz.

Resim 7
Resim 7

Lisans koşullarını onayladığımıza dair kutucuğu işaretleyip sonraki adıma geçiyoruz.

Resim 8

Bu alanda SQL Server 2019’un önemli güncellemeleri kontrol etmesini isterseniz bu adımı onaylayıp ilerlemeniz gerekecek. Güncellemeleri kontrol etmesini istemiyorum. Kuruluma da bu şekilde devam edeceğim.

Resim 9

Kurulum dosyalarını organize etmesini bekliyoruz. 

Resim 10

Bu ekranda herhangi bir sorun vermez ise kurulumu devam edebiliriz. Özel durumlarda bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebiliyor. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kuruluma tekrar başlayarak devam edebilirsiniz.

Resim 11

SQL Server üzerinde çalışacak özelliklerin belirleneceği ekran bizi karşıladı. Çalışmalarımızı temel anlamda yürütebileceğimiz paketi seçiyorum. 

Resim 12

SQL Server Instance seçme ekranında “Default Instance” seçerek kuruluma devam ediyoruz. Default olarak seçildiğinde SQL Server Instance makine ismi ile tümleşik olarak kuracaktır.

Resim 13

Servis hesapları ile alakalı ayarların bizi karşıladığı ekran. Database Engine ve Agent’ın otomatik olarak başlaması için gerekli ayarlamaları yapıyoruz.

Resim 14

Veri tabanı Collaction ayarlarının yapıldığı bölümü varsayılan olarak bırakıp devam ediyorum.

Resim 15

“Add Current User” ile mevcut Windows Kullanıcımın yetkili kullanıcı olarak eklenmesini istiyorum. Ayrıca SQL Server’ın kendisine ait olan özel kullanıcı şifresinide kutucuklara giriyorum.

Resim 16

SQL Server kullanırken oluşturduğum veri tabanlarının “C:\DATA” klasörü altında oluşacak şekilde konfigurasyonu gerçekleştiriyorum. Ayrıca varsayılan Backup klasörümüde “C:\BACKUP” olarak ayarlıyorum. Siz varsayılan olarak bu bölümü geçebilirsiniz.

Resim 17

Temp veri tabanlarının hangi dizinde konumlanacağını belirtiyorum. “C:\TEMP” klasörü altında Temp veri tabanı bileşenlerini kurulum sırasında konumlandıracak.

Resim 18

MaxDOP alanında ise SQL Server kurulu makine kaynakları üzerinde kaç CPU Core ile birlikte çalışacağını belirleyebiliriz. Bana tavsiye edilen değere dokunmadan kuruluma devam ediyorum.

Resim 19

Memory alanında ise SQL Server kurulu makine kaynakları üzerinde ne kadar ram kullanılacağının miktarını belirteceğiz. Önerilen değerler ile kurulum sağlayacağım.

Resim 20

File Stream özelliğini kullanmayacağım. Bu alandaki ayarlara dokunmadan kuruluma devam edeceğim.

Resim 21

Konfigurasyon işlemleri tamamlandı. Artık kuruluma başlamak için son bir adım kaldı.

Resim 22

Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

Resim 23

SQL Server 2019 kurulum tamamlandı. Artık çalışmalarımıza başlayabiliriz.

SQL Server Management Studio kurulum adımlarına buradan erişebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.