Microsoft Azure Al Fundamentals : Al-900 Sınav Hazırlık Kılavuzu

Herkese selamlar, benim gibi gençlerin son zamanların popüler konusu ve ilgi odağı olan yapayzeka alanına gelin birde Microsoft Azure tarafından bakalım neymiş ne değilmiş. Doğru duydunuz Azure diyorum bende ilk duyduğumda şok geçirmiştim. Vakite kaybeteden Microsft Azure ile Al temellerini anlayalım ve Al-900 Sınavını nedir ne değildirden sonra sınavın hazırlık kılavuzunu açıklayalım. Şimdiden keyifli okumalar. 

Microsoft Azure’dan bu AI sertifikasını almakla ilgileniyorsanız(bende yeni başladım bu serüvene), efektif ve güçlü bir kariyer sürdürmenize yardımcı olacak tüm bilgi ve materyale sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, devam etmeden ve bu sertifika sınavına kaydolmadan önce, niteliklerini anlamanız ve güçlü bir hazırlık başlatmanız önemlidir. Bu nedenle, bu AI-900 sınav hazırlık kılavuzu tamamen size yardımcı olmakla ilgilidir.  

Azure AI Temelleri Hayatın Heyecanına Değer mi?  

Şimdi Yapayzeka dedik, teknolojik dünyanın daha yüksek bir düzeyde patlamasına yardımcı olmakla ilgilidir bunu biliyoruz. Microsoft, bu evrimi desteklemek için ideal sertifikalar sunan lider konumdadır(Liderlik kavramı size göre değişebilir). Azure AI Fundamentals, bireylerin makine öğrenimi ve dahili AI hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmaya odaklanan başlangıç sertifikasıdır. Microsoft, veri bilimcilerini, uygulama geliştiricilerini, makine öğrenimi mühendislerini ve diğerlerini güçlendirmek için bu sertifikaları ve daha fazla ideolojiyi önerdi. Bu tür sertifikalarla, mevcut teknolojileri büyütmek  ve kendi kariyeriniz için daha iyi bir potansiyel elde edecekler.  

Yukarda anladık microsoft böyle güncel bir teknolojiyi bizlere sunuyor şimdi bizi ne bekliyor gelin yakından göz atalım.  AI-900, sistem yöneticilerinin kariyer potansiyellerine geliştirmek, değer ve uzmanlık katmaları içindir.

Sistem yöneticilerinin olağan çalışmaları, Yapay Zeka ve makine öğrenimi ile ince bir etkileşime sahip olabilir. Ve bu bilgi, AI-900 sınavını geçmek için ihtiyacınız olan tek şey. Microsoft sertifikasını kazandığınızda, becerileriniz Azure AI pazarında tanınır ve değer kazanır. Sadece bu değil, Yapay Zeka rolleriyle kendinizi şımartmak üzereyseniz, bu sertifikayı hazırlamak ve temizlemek başlangıç için iyi olacaktır. 

Halihazırda zaten Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka ile sahada çalışıyorsanız, AI-900’ün dahil edilmeye değmeyebileceğini unutmayın. Daha yüksek sertifikalar için gitmelisiniz. Ancak, bu teknolojilere ilgi duyuyorsanız ancak bunlarla etkileşime geçemiyorsanız, Microsoft Azure AI Fundamentals , AI-900 sertifikası uzun vadede size kazanç sağlayacak olan şeydir. 

AI-900 Microsoft Azure AI Temelleri Sertifikasyonuna Genel Bakış 

Azure AI-900 Microsoft Azure AI Fundamentals Certification , size AI çözümlerini uygulamaya yönelik pratik becerilerin hiçbirini öğretmeyi amaçlamaz. Bunun yerine, size Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka hakkında temel veya temel düzeyde bilgi vermekle ilgilidir. Bu sertifika size yalnızca Azure AI ve ML hakkında bilgi vermekle kalmayacak, genel olarak bu teknolojileri de öğretecek. Sizi bu sertifikayı almaya çeken şey, benim gibi yapay zekaya olan tutkunuzdur 😊 . 

AI-900 sınavını genel bir giriş seviyesi bilgileri hakkında bilgi edineceksiniz. Bunun dışında bu sertifika sizi NLP (Doğal Dil İşleme) konusunda da eğitecektir. Konuşma tanıma, faz çıkarma, duygu analizi ve diğerleri hakkında teorik bilgi edineceksiniz. Daha önce bu kavramların farkında değilseniz, bu, Azure AI dünyasındaki yolculuğunuza başlamanız için bir sertifikadır. Böylelikle azure sizlere farklı bakış açısı vizyonu katıyor. 

Tüm bunlarla birlikte Azure AI-900, makine öğrenimi, yapay zeka ve Azure’da uygulanmasının temelleri ve kavramları hakkındaki bilgi ve becerilerinizi doğrulamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu sertifikayı almak için herhangi bir veri bilimi veya yazılım mühendisliği geçmişine ihtiyacınız yoktur(yine kendimden örnek vereceğim for example me 😊 ). Bunun yerine, bu sertifikaya hazırlanmak için sadece özveriye ve disipline ihtiyacınız var ve bu, doğru materyaller ve hazırlık stratejileri ile mümkündür. 

Azure Fundamentals AI-900, AI iş yükleri, makine öğreniminin temel ilkeleri, Bilgisayarla görü özellikleri, Doğal Dil İşleme ve konuşma iş yükleri alanlarındaki bilginizi test etmeyi amaçlar. Bunlar, bu sertifika sınavını geçmeye hazırlanırken ele almanız gereken alanlardır. 

AI-900, Azure AI Fundamentals sertifikasını almaya yönelik tek sınavdır. Yapay Zeka ile ilişkili felsefi ve teatral unsurlara odaklanır. Azure’da yapay zekayı kullanma konusunda pratik bir bilgi sahibi olmasanız da, bu sertifika ile yapay zekanın nasıl çalıştığını öğrenmiş olursunuz . Teknik veya teknik olmayan bir geçmişe sahip olmanızdan bağımsız olarak, bu sertifika AI tutkunuzda ilerlemeniz içindir.   

Microsoft Azure AI Fundamentals Sertifikasyonu Kapsamındaki Konular 

Etki Alanı 1- Yapay Zeka iş yüklerinin ve değerlendirmelerin açıklayıcı hesabı 

Sertifika sınavı sorularının yüzde 15 ila 20’si, AI iş yükleri ve değerlendirmeler hakkındaki açıklayıcı bilgilerden kaynaklanmaktadır. Bu bölüm, AI iş yüklerinin yol gösterici ilkelerinin ve popüler AI iş yüklerinin ortak özelliklerinin tanımlanmasını içerir. 

Etki Alanı 2- MS Azure’da uygulanan makine öğreniminin temel ilkelerini açıklama 

Makine öğrenimi ilkeleri, MS Azure AI temelleri sertifikasyonu için çok önemlidir. Sertifika alanı, makine öğreniminin temel kavramlarının açıklaması gibi alt alanları içerir. Sertifika ayrıca yapay zekadaki yaygın makine öğrenimi uygulamalarının tanımlanmasını da kapsar. Alan, alanlara göre toplam kapsamın yüzde 30 ila 35’i ile maksimum bireysel ağırlığa sahiptir. 

Etki Alanı 3- MS Azure bağlamında uygulanan bilgisayarla görme iş yükleri 

Bilgisayarla görmenin MS Azure AI 900 sertifikasyonunda kapsanan önemli bir konu olduğunu zaten tartıştığımız için, ana alanlardan biri bilgisayarla görme iş yüklerine odaklanır. Alan, AI bağlamında kullanılan yaygın bilgisayarlı görme çözümleri hakkındaki bilgileri test eder. Sertifika ayrıca, genellikle bilgisayarla görme görevlerini gerçekleştirmek için kullanılan MS Azure araçlarına da odaklanır. Alan, sertifikadaki toplam konuların yüzde 15 ila 20’sini kapsar. 

Etki Alanı 4- MS Azure’da Doğal Dil işleme iş yükleri 

Sertifika sınavında odaklanılan alanlardan biri doğal dil işleme iş yükleridir. NLP, AI uygulamalarında temel bir teknolojidir ve bu nedenle AI için önemli bir çalışma alanıdır. Tüm sınavdaki önem yüzdesi, alan için yüzde 15 ila 20’dir. 

Etki Alanı 5- Azure’da konuşma tabanlı yapay zeka iş yükünün açıklayıcı hesabı 

Konuşmalı AI, mevcut senaryoda AI’nın önemli ve popüler bir uygulamasıdır. Alanın gelecekte de yüksek bir evrim potansiyeli var. Bu nedenle, AI 900 sınavı özellikle konuşma tabanlı AI’nın etki alanına ve Azure’daki iş yüküne odaklanır. Bu belirli alan için kapsama yüzdesi yüzde 15 ila 20’dir. Etki alanı ayrıca, konuşma tabanlı yapay zeka için kullanım örnekleri ve konuşma yapay zekası için Azure hizmetleri hakkında bilgi olarak ikiye ayrılır. 

Yukarıda 5 adımda sınavın içeriği ve sorulan önemli konulara değerlendirdik. Şimdi gelin biraz daha detaya inelim. Biz bu sınava nasıl hazırlanacağız? Bu soruya net bir cevap verelim. 

AI 900 sınavı birden fazla konuyu kapsadığı için adayın alt konuların her birine uygun şekilde hazırlanması gerekir. Sertifika sınavında yüksek puan almak istiyorsanız, her konuya eşit ağırlık vermeniz gerekir. Önce makine öğrenimi, NLP ve bilgisayarla görme konularını ele almanız gerekir. Bu konuları ele aldığınızda, AI uygulamaları hakkındaki fikir netleşir ve AI’ya giriş konusunu kolayca ele alabilirsiniz. Sertifika sınavının soru kalıbı, çoktan seçmeli, boşluk doldurma, doğru veya yanlış gibi farklı soru türlerini içerecektir. 

Her türlü soruya zihinsel olarak hazır olmanız gerekir. Sınavdan önce bol bol pratikle bu mümkün olacaktır. Çok fazla soru olacağı için cevaplama hızınızı artırın ve ilerlemeye devam edin. Tek bir soruya bağlı kalmayın. Bunun yerine, önce daha kolay sorulara geçin ve daha sonra zor soruları tekrar gözden geçirin. 

AI 900 sınavı için adım adım kısa bir hazırlık kılavuzu: 

Adım 1 – Sertifikasyonunuzun arkasındaki motivasyonu öğrenin 

Sertifikasyon sınavına girmeye karar verdiğinizde, başarmayı hedeflediğiniz bir kariyer hedefi olmalıdır. AI 900 sertifikası aracılığıyla gerçekleştirmek istediğiniz kariyer hedefini belirleyin ve onu motivasyon olarak tutun. Bu size net bir yön verecek ve hazırlık aşaması boyunca sizi motive edecektir. 

Adım 2 – Bir sınav çalışma kılavuzu hazırlayın ve öncelikli alanlara odaklanın 

Sınavın çeşitli alanlarına ve alt alanlarına dayalı olarak, çalışmak ve gözden geçirmek için bir çalışma kılavuzu hazırlayın. Farklı sınav alanlarına odaklanın ve çalışma planınızı düzenlemek için alanlarınıza öncelik verin. Makine öğrenimi ilkelerine ve uygulamalarına odaklanmak sınavın başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Kapatmanız ve bunlara göre çalışmanız gereken farklı alt alanları ana hatlarıyla belirtin. 

3. Adım – Alanın ağırlığını aklınızda bulundurun 

 Sertifikanın beş alanında, her alanın ağırlığını kontrol edin ve buna göre hazırlanın. Makine Öğrenimi önemli bir alt alan olduğundan, ona daha fazla dikkat edin. Ağırlığa dikkat etmek, konuları doğru bir şekilde özetlemenize ve ayrıca alacağınız soruları tahmin etmenize yardımcı olacaktır. 

Adım 4 – Microsoft öğrenme yollarından öğrenmeyi deneyin 

Sınava hazırlanmak için güvenilir öğrenme kaynaklarına ihtiyacınız var. Hazırlığınıza başlamak için en güvenilir ve uygun fiyatlı kaynak Microsoft Learning Paths’dir . Microsoft programı, AI 900 sertifikasının etki alanları hakkında size temel rehberlik sunar. 

Adım 5 – Kitaplardan hazırlık yapmayı deneyin 

Microsoft Learning Paths gibi çevrimiçi kaynaklar sertifikasyon için çok önemli rehberlik sağlarken, geleneksel kitap seçeneklerini göz ardı edemezsiniz. Sertifika için ek öğrenme kaynakları olarak farklı AI ve ML kavramları etrafında dönen ilgili kitapları seçin. Bu şekilde, kaydettiğiniz ilerlemeyi iki kez kontrol edebilirsiniz. 

Adım 6 – Çevrimiçi eğitim kurslarına katılın 

 AI 900 sertifikası için çevrimiçi eğitim kursları sağlayan birçok çevrimiçi öğrenme kaynağı vardır. Bu çevrimiçi eğitim kursları, gerçek sertifikasyon konusu etrafında döner ve sınava girmeden önce size iyi bir uygulama sunar. Çeşitli alanlardaki ilerlemenizi kendi kendinize değerlendirmek için alıştırma testleri de yapmanız gerekir. 

Bitirme Notu  

Bu yazıyı yazmamda emeği olan Çağlar abiye sevgilerimi iletiyorum kendisi bu serüvene başlamam vesile olmuştur. Yazının sonunda gelirsek sonuç olarak, MS Azure AI temelleri sertifikası, özgeçmişinizi güçlendirmenin ve kariyer grafiğinize bu ekstra avantajı sağlamanın harika bir yoludur bunda hem fikiriz. AI temelleri sertifikası veya AI 900, Azure AI’da bir kariyer için harika bir başlangıç noktasıdır. AI daha önce yeni ve niş bir konu olabilirdi. Bugün, tablolar değişti ve AI, teknoloji meraklıları için çok tartışılan bir konu ve profesyonel olarak takip edilen bir beceri. Doğru hazırlık malzemelerine ve ilerlemenin netliğine sahipseniz, Azure AI sertifikası kolay bir sınavdır. Kılavuzda bahsedilen kaynakların yanı sıra, hazırlık için yararlanabileceğiniz pek çok sıra dışı kaynak var. Bir aday, birden çok kaynakla Azure AI sertifikasına kolayca hazırlanabilir. AI-900 çevrimiçi eğitimiyle başlamanızı ve gerçek sınavı kırmaya hazır olabilmeniz için hazırlık seviyenizi kontrol etmek için AI-900 uygulama testlerine girmenizi öneririz. Microsoft ile bugün bir AI Azure sertifikası alın ve yakında AI uygulamalarında bir kariyere başlayın! Umarım faydalı olmuştur sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir