DBATools Powershell Modülü Kurulumu

Merhabalar,

Bugün sizlere açık kaynak ve powershell üzerinden SQL Server Yönetim süreçlerini gerçekleştirmenizi sağlayan SQL topluluklarının en sevdiği eklentilerden biri olan   dbatools anlatıyor olacağım.

Resim-1

En belirgin özellikleri ise tamamen açık kaynak olması, sql server community tarafından oluşturulması, sık geliştirme yapılması ve işlemlerin bir çoğunu otomatize edebiliyor olmasıdır.

DbaTools’un web adresi ise ( https://dbatools.io/ ) .

GitHub adresi ise ; https://github.com/sqlcollaborative/dbatools

Şimdi bu güzel ve bir çok konuda işimize görecek, SQL Server Yönetimi için kullanacağımız Powershell modülünün kurulumu gerçekleştirelim.

Kurulum için powershell’I yönetici olarak çalıştırmamız gerekmektedir, eğer ki yönetici olarak çalıştırmazsak aşağıdaki gibir bir hata mesajı ile karşılaşıyor oluruz.

Resim-2

Yönetici olarak powershell çalıştırmak için Başlat’da arama kısımına powershell yazıp sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın seçiniz.

Resim-3

DBATools modülünü kurmak için aşağıdaki komutu powershell de çalıştırın.

Install-Module -Name DBATools

Resim-4

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kurulumu yapabilmek adına ( DBATools’un bağımlılıkları alabilmek ) için izin istiyor. Burada Y yada A ile izin vermeniz gerekiyor. Onay verme işleminden sonra internet bağlantınızın hızına bağlı olarak bir süre içerisinde dbatools modülünü kurulu gerçekleşiyor olacak.

Resim-5

Eğer ki sisteminizde mevcut bir DBATools sürümü mevcut ise aşağıdaki komutu çalıştırıp sürüm yükseltmesi de yapabilirsiniz.

Install-Module -Name DBATools -Force

Son adım olarak Windows’un güvenlik gerekçesi nedeniyle dış kaynaklardan indirilmiş veya güvenilir olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Buna izin vermek için aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir. Sizden yine onay isteyecektir. Y yada A ile onay vermeniz gereklidir.

Resim-6

DBATools modülünün kurulumunu tamamladık, bir sonraki içerikte bu modülü kullanarak neler yapabileceğimiz ve modülün yetkinlikleri ile ilgili içerik paylaşıyor olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir