Configuration Dosyası ile Sql Server Kurulumu

Benimde severek kullandığım bir özellik olan konfigurasyon dosyasından kurulumu bu yazımda sizlerle paylaşacağım. Hız ve zamandan tasarruf edecek güzel bir özellik. Bazı çalışmalarımızda birden çok makineye SQL Server kurmak zorunda kalabiliyoruz. Mevcut sunuculardan terfi ettiğimizde AlwaysOn mimarisi ile çalışacak isek -aynı anda ikiden az olmamak üzere- SQL Server’ları makinelere olabildiğince hızlı kurmak gerekebiliyor. Sunucularda disk yapılandırması birebirse, SQL Server bileşenleri özdeş olacak ise ve kurulumda seçilen adımlar her ne ise bir defalığa mahsus gerekli ayarları gerçekleştiriyoruz.

Kurulum’a geçmeden önceki adımda gerekli konfigurasyon dosyasını bizim için oluşturmuş oluyor.

Resim 1

 

İlgili dizinden dosyayı kurulum yapacağımız sunucuya taşıyoruz.

Resim 2

 

Kurulum için birkaç alternatif yol var, hangisi kolayınıza gelirse kullanabilirsiniz.

Opsiyon 1: Yeni kurulum yapacağımız sunucuda kurulumu çalıştırıp Advanced–> Install based on configuration file –> Dosyayı aldığımız dizinden konfigurasyon dosyasını tanıtıyoruz. Kuruluma başlatıyoruz.

Resim 3

 

Opsiyon 2: SQL Server kurulum  dosyasının bulunduğu dizinine giderek setup.exe dosyasına configuration dosyasını parametre olarak veriyoruz. Ardında kurulum başlayacaktır.

Setup.exe /ConfigurationFile=MyConfigurationFile.INI

Opsiyon 3: Kurulum dizini belirtmekle birlikte parolalarıda belirtip kurulumu başlatıyoruz. Parola ile ilişkili servisi kurmayacaksanız servis parolasını belirmenize gerek yoktur.

Setup.exe /SQLSVCPASSWORD="sqlekibiPassword" /AGTSVCPASSWORD="sqlekibiPassword" /ASSVCPASSWORD="sqlekibiPassword" /ISSVCPASSWORD="sqlekibiPassword" /RSSVCPASSWORD="sqlekibiPassword" /ConfigurationFile=MyConfigurationFile.INI

Not: Opsiyon 3 hariç diğerlerinde kurulum için arayüzü açıp kurulum adımlarını tek tek ilerletmeniz ayrıca şifre(leri) girmeniz gerekir. Opsiyon 3’te ise direk kuruluma geçer.

Yeni yazımda görüşmek üzere.

Referanslar: Install SQL Server using a configuration file

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir