Azure SQL Databases Geo-Replication

Selamlar,

Bugün sizlere Azure üzerinde konumlandırmasını yaptığınız PaaS bir SQL veritabanının bir kopyasının farklı bir coğrafya üzerinde replike edilmesini anlatıyor olacağım.

İşlem basamakları ;

1) Azure Portal’a bağlanıyoruz

2) SQL Veritabanı içerisinde Geo-Replication’ı seçin.

3) Geo-Replication ekranında sizlere Target-Regions bölümünde size bölge olarak tavsiyede bulunması ile farklı bölgeleri replike edebiliriz. Aynı zamanda harita üzerinde bölge seçimi yapılabiliyor.

4) örneğimiz içerisinde biz önerilen bölge olan West US’ı seçiyor olacağız. West US’a tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda replike veritabanı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Secondary Type, Readable olmak durumunda, Target Server bölümünde ise seçmil olduğunuz bölgede bir veritabanı sunucunuz yoksa yeni bir sunucu oluşturmanız için bir ekran açıyor olacaktır.

Bu bilgiler ile ben West US bölgesinde dmcsqlgeorep isimli bir veritabanı sunucusu oluşturdum ve create secondary ekranı ile işimi ok diyerek bitiriyorum. Bu işlem sonrasında Geo-Replication ekranı geliyor tekrar ve işlemimizin devam ettiğine dair bildirim görüyoruz sağ üst kısımda. Replikasyonunu yaptığımız veritabanının büyüklüğüne göre bir süre de veritabanınınız bir replikesini istediğiniz bölgeye yapmış olacaksınız.

Yukarıdaki resim işlemin devam ettiğini görüyoruz ve kesik çizgiler tamamlanması ile işlemin bittiğini görüyoruz.

Yukarıda resimde yer alan West US ‘a tıklarsak Replikasyon hakkında özet bilgi görebilir, Failover işlemini yapabilir ve replikasyonu durdurabiliriz.

Sol menüzden SQL Veritabanın seçecek olursak karşımıza iki farklı veritabanı bilgisi gelecektir.

Buradan Secondary role’e sahip veritabanımızı seçerek connection string bilgisini alabilir ve readable olarak bu veritabanın kullanabiliriz yada bu veritabanı özelinde farklı işlemler yapabiliriz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir