PowerBI’da Özel Isı haritası Nasıl Oluşturulur ?

Isı haritası (Heat Map) bir web sitesinde kullanıcıların nerelere tıkladığı, mağaza içerisinde hangi reyonların daha fazla ziyaret edildiğine dair verilerin görsel olarak gösteriminde kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda ise futbol maçlarından görmeye alışık olduğumuz ısı haritaları, Covid 19 ile hayatımızın bir parçası haline gelen Hayat Eve Sığar uygulamasıyla, gündelik hayatta daha çok karşılaşmamızı sağlamıştır.

Resim 1

Genellikle coğrafi haritalar üzerinde kullandığımız ısı haritaları bir market, mağaza , üretim tesisi krokisi üzerinde gösterim sağlamamız gerekmektedir. Bu gösterimi Power BI üzerinde gerçekleyebilmemiz için elimizde gösterim yapacağımız alanın çizimi bulunması yeterlidir.

Öncelikle kendimize ait olan kroki veya planın Power BI üzerinde kullanılabilir bir hale getirmemiz gerekmektedir. Bunun için Synoptıc Desıgner For Power BI aracını kullanacağız.

Web sitesine gittiğimizde bizden resim dosyası yüklememizi istiyor. Ben elimde bir tekstil fabrikasının belirli bölümüne ait plan bulunmakta bunu üzerinden ilerleyeceğim.

Resim 2

Planı yükledikten sonra sol alt kısımdan seçtiğimiz araç ile kendimiz belirli bölgelere ayırabilir veya otomatik seçim aracıyla alanları oluşturabiliriz. İlk alanı oluşturduğumuzda sağ tarafta Areas kısmından elimizdeki verilerle eşleştirebileceğimiz bir kod veriyorum (BS1)

Resim 3

Elimde ki planda tüm alanları ayarlayıp isimlendirdikten sonra Export To Power BI  tıklayarak Power BI üzerinde kullanabileceğimiz bir formata dönüştürüyoruz.

Resim 4

Burada resim üzerinde sağ tıklayıp kaydet dediğimizde bize svg uzantılı bir dosya veriyor. Bu dosyayı kullanabilmek için Power BI içinde yeni bir visual eklememiz gerekmektedir.

Resim 5

Visualizations kısmından Get More Visuals diyerek Synoptic Panel eklentisini raporumuza ekliyoruz.

Resim 6

Bu raporda kullanacağımız veriye baktığımızda günlük makinelerde karşılaşılan hata adedini, makine kodu (Synoptıc Desıgner da bölgelere verdiğimiz kod ile aynı kodlar) ve tarih verilerini içermektedir.

Resim 7
Resim 8

Synoptic panel görselleştirme aracını raporuma ekliyoruz ve ilgili alanlara ilgili veri kolonlarını yerleştiriyoruz ve sırada oluşturduğumuz planı içeri aktarmaya geliyor. Görselin sol üst köşesindeki Local maps üzerinden indirdiğimiz dosyayı seçiyoruz.

Resim 9

Ve planımız geldi ve alanlarımız eşleşti. Sıra bu alanları renklendirmeye geldi

Resim 10

Burada ben alanların varsayılan rengini gri olarak ayarladım. Elimde ki verilen 90 ve üzerinde ise kırmızı ,70 ve üzerinde ise turuncu gibi kırmızıdan yeşile doğru bir renk skalası verdim. Raporumuza bir tarih filtresi vererek aylık olarak inceleyelim

Resim 11 (Mayıs Görseli)

Oluşturduğum veri setinde Mayıs, Haziran ve Temmuz verileri bulunmaktadır. Oluşturduğumuz görsele baktığımızda üretim sürecinde karşılaşılan hata sayısına göre makinelerin durumunu izleyebilmemize karşılaştırabilmemize olanak sağlamaktadır.

Resim 12 (Haziran Görseli)

Bu yazımda sizlere Power BI raporlarınızda özel ısı haritası görselleri nasıl hazırlanır onları anlatmaya çalıştım. Umarım başarılı olmuşumdur 🙂

Kullandığım harita dosyasını ve diğer verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir