Power BI Workspace

Power BI birçok öğesiyle kendisini veri görselleştirme amacının ötesine taşımış bir iş platformudur. En güçlü öğelerinden olan Power BI Workspace uygulaması basit bir ifadeyle raporlar, panolar, veri kümeleri ve veri akışları olmak üzere tüm içerikleri ekibinizle çalışabileceğiniz ortak çalışmaya uygun bir uygulamadır.

Power BI Workspace uygulaması raporları tek bir kullanıcı arayüzünden doğrudan çalışma alanına dağıtabilirsiniz, bu sayede birden fazla tarayıcı açmadan dahil edilen raporlar içerisinde çalışmaya olanak sağlar. Bunun yanında kullanıcılar için erişim ayrıcalıkları da bulunmaktadır. Peki Power BI Workspace uygulamasına kimler erişebilir?

Workspace uygulamasına erişim vermek için kullanıcı grubuna veya kişilere yönetici, üye, katkıda bulunan veya görüntüleyici gibi rollerinden birini atayabilirsiniz. Kullanıcı grubundaki herkes, atadığınız rolü alır. Birisi birkaç kullanıcı grubunda yer alırsa, atandığı roller tarafından sağlanan en yüksek izin düzeyine sahip olur. Kullanıcı gruplarını iç içe yerleştirip bir gruba rol atarsanız, tüm kapsanan kullanıcılar bu rolün izinlerini alır.

Gelelim Power BI Workspace uygulaması kullanımına.

  1. Yeni bir çalışma alanı oluşmakla başlayalım. Sol tarafta bulunan bölmeden workspace(çalışma alanı) tıklayın, ardından new workspace(yeni çalışma alanı oluştur) alanına tıklayın.

Resim-1

2. Power BI şimdi devamında çalışma alanının ayrıntılarını tamamlamamızı isteyecek. Power BI Workspace(çalışma alanı) adı oluşturmamızı isteyecek oluştururken bu adın önceden alınıp alınmadığını kontrol eder, devamında çalışma alanınıza bir resim yükleyip açıklama ekleyebilirsiniz.

Resim-2

3.Power BI devamında size çalışma alanınızı gösterecektir.

Resim-3

4.Oluşturduğunuz Workspace çalışma alanının Workspace settings alanından ad ve diğer ayarlarında değişiklikler yapabilirsiniz.

Resim-4

5.Workspace access(çalışma alanı erişimi) alanından çalışmanın ana hatlarına değinmekteyiz. Bu alanda yöneticiler, üyeler veya katkıda bulunanlar nasıl eklenir?

Resim-5

6.Burada bulunan Add people or groups(kişi veya grup ekleme) alanından başka kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Resim-6

7.Bu adımda E-posta adresini yazmanız ve üyelerin rollerini seçip ekleye tıklamanız yeterlidir. Sonrasında eklediğiniz üyelerin rollerini değiştirebilir hatta çalışma alanından çıkarabilirsiniz.

Resim-7

8.Son adımda incelediğim bir rapor görmektesiniz.

Resim-8

İncelediğimiz bu uygulamada çalışma alanında ekibinizin kolay iş birliği yapmasına, pano, rapor ve sayfalandırılmış rapor koleksiyonlarını incelemede rahatlık sağlamasına olanak tanımaktadır. Çalışmalarınızda faydalı olmasını dilerim.

Kaynak

https://learn.microsoft.com/tr-tr/power-bi/collaborate-share/service-new-workspaces

https://www.phdata.io/blog/how-to-create-power-bi-workspace-app/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir