Power BI Farklı Yazı Tipleri Nasıl İçeri Aktarılır

Power BI üzerinde dashboardlar oluştururken oluşturduğumuz görseller üzerinde bulunan yazıların fontları vurgulamaya veya görsellik açısından ufakta olsa göze daha hoş gözükmesi için veya kurumsal standartlarımız bulunuyorsa farklı fontlar kullanmamız gereken durumlar olabiliyor.

Power BI içerisindeki fontlara baktığımızda en çok kullanılan fontları içerisinde barındırıyor fakat bunlar haricinde bir font kullanmamız gerektiğinde veya istenildiğinde ne yapmamız gerekiyor gelin birlikte bakalım

Resim 1

Başlıklar ve veri etiketleri için kullanabileceğimiz fontları görüyoruz. Senaryomuzda oluşturduğumuz rapor ekranında yazı tipi olarak Helvetica fontu kullanmamız gerekiyor diye düşünelim. Bunun için istediğimiz fontun bilgisayarımızda yüklü olması gerekmektedir. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir rapor sayfamız olduğunu düşünelilm

Resim 2
Resim 3

Bunun için aşağıdaki json kod parçasına ihtiyacımız var. Burada FontFamily kısmına fontun ismini ve name kısmına görünmesini istediğimiz ismi veriyoruz. Bunu .json uzantılı olarak kaydediyoruz.


{"name":"Helvetica",
"visualStyles":{"*":{"*":{"*":[{"fontSize":12,"fontFamily":"Helvetica","color":{"solid":{}}}]}}}}
Resim 4

Power BI ekranına tekrar dönerek View(Görüntüle) menüsü altında Browse for themes (Temalara Gözat ) diyerek kaydettiğimiz json uzantılı dosyayı açıyoruz.

Resim 5

Ve font ekleme işlemimiz başarıyla gerçekleşti kullandığımız grafiklerde ki yazı tipleri değişti.

Resim 6

Son olarak fontların görsel olarak farkının anlaşılabilmesi için karşılaştırmalı olarak Calibri ve Helvetica fontu olarak aynı puntoda gösterimini sağladım.

Resim 7

Bu yazımda sizlere Power BI içerisinde kullandığımız yazı tiplerinin ihtiyaçlarımızı karşılamadığında farklı bir fontun nasıl yükleneceğini anlatmaya çalıştım. Sizlerde yaptığınız Power BI raporlarınızda ihtiyaçlarınızı karşılamayan durumlarda istediğiniz fontlarınızı yükleyebilirsiniz. Raporlarınızı Power BI servisleri üzerinde yayınlıyorsanız yüklediğiniz fontun uyumluluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/funny/comments/5bjth1/fonts_matter/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir