Microsoft Azure Fundamentals: AZ-900 Hazırlık Kılavuzu

Microsoft Azure Fundamentals: AZ-900 sertifika sınavı için sektördeki talep hızlı artmaktadır. Çünkü insanlar artık bu sertifika sınavını başarıyla tamamlayarak Azure yolculuğuna başlayabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi, Azure Fundamentals AZ-900, Azure ile ilişkili karmaşık işlevlere veya işlemlere girmeden önce Azure’un temel ve temel konseptini detaylandırır. Diğer tüm Azure sertifikasyonları için isteğe bağlı bir sertifika sınavı olarak adlandırılır.

Bireylerin, diğer Azure sertifikalarından herhangi birini almadan önce bu kursu öncelikli olarak almaları önerilir. Bu sertifika hem teknik geçmişse sahip hem de teknik olmayan adaylar içindir. Bulut tabanlı hizmetler konusunda bilgiye sahip olan veya bununla bir şekilde ilgisi olan kişiler, kendilerini daha iyi olduklarını kanıtlamak için bu sertifikayı alabilirler. Bunun dışında Azure konusunda uzmanlık kazanmak isteyen ancak temel konularda uzmanlaşmak isteyen eksiği olmamasını isteyen kişiler de bu sınava girmelidir.

Bu nedenle, AZ-900 sınavı için ihtiyaç duyabileceğiniz kılavuzun ile hazırlığınızı yapabilir ve sınavınızda başarılı olabilirsiniz.

Neden Azure Fundamentals Sertifikasyonunu Seçmelisiniz?

AZ-900 Azure Fundamentals sertifikasyon sınavı, bulut hizmetlerinin Microsoft Azure içinde nasıl sunulduğunu anlatır. Yeni başlayanlar için bulut tabanlı hizmetler ve çözümlerle çalışmak isteyen ve gelecekte bu alanda kariyer yapmak isteyen adayları için başlangıç sertifikasıdır. Azure Fundamentals Sertifika sınavına girmeye karar veren adaylar, bulut kavramları, bulut hizmetleri, bulut güvenliği, Azure gizliliği, Azure fiyatlandırması ve bulut iş yükleri dahil olmak üzere Azure Cloud’un farklı alanlarıyla ilgili bilgilerini sergileme fırsatı yakalar.

Ağ kavramları, bilgi işlem, uygulama geliştirme, uygulama desteği ve diğerleri hakkında bilgi edinmek ve sergilemek isteyen adaylar. Azure Fundamen Sertifikasyonunu seçmeniz gereken diğer önemli nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kuruluşlarda Azure bulut hizmetlerinin farklı kullanım durumları hakkında bilgi edinin.
 • Hizmet Olarak Platform (PaaS), Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) veya Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) arasındaki olası farkları anlayın.
 • Azure’un mimari bileşenleri, yönetim araçları ve ürünleri ile çözümlerini içeren Core Azure hizmetleri hakkında bilgi edinin.
 • Azure çözümlerinde yerleşik olan gizlilik, güvenlik ve uyumluluk hakkında bilgi edinin.

Tüm Fortune 500 şirketlerinin yaklaşık %80’i, ticari operasyonlarını yürütmek için Microsoft Azure Platformunu kullanıyor. Bulut operasyonları, eğitim, sağlık, bankacılık ve diğer endüstriler arasında muazzam bir talep artışı yaşadı. Ayrıca IT ve altyapı maliyetlerini düşürme potansiyeli nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle, Azure fundamentals sertifika sınavını seçmek, bu alana adım atmanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye dışında Azure odaklı kariyer, muazzam kazanç kapısı olarak görülebilir. Azure sertifikalarıyla yılda 70.000 ile 200.000 ABD Doları arasında değişen bir kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için Azure Fundamentals bilginizi diğer temel sertifikalarla harmanlamanız gerekir. Bir iş aramaya çıktığınızda, bu sertifikalar kalabalığın içinde öne çıkmanıza yardımcı olacaktır ve muhtemelen, insanların Azure Bulut dünyasına girmek için ilk sertifika olarak Azure Fundamentals seçmelerinin en büyük nedeni de budur.

AZ-900 Microsoft Azure Fundamentals Sertifikasına Genel Bakış

AZ-900, yeni başlayanlar için bir sınavdır ve Azure rollerinin hiçbirinde belirtilmemiştir. AZ-900’ü tamamladıktan sonra alabileceğiniz başka özel sertifikalar da vardır. Azure Fundamentals için Azure rol sertifikalarının çoğunda zorunlu bir ön koşul yoktur. Ancak bu sınav temel kullanımı hedeflediği için diğer sertifikaların da ön hazırlıklık kısımında yer almaktadır.

AZ-900 sınavında 85 dakika içinde bitirmeniz gereken yaklaşık 40 ila 60 soru olacaktır. Sınavın geçme notu 1000 üzerinden 700 olacak ve herhangi bir yanlış cevap için ceza yoktur. Bu nedenle, sınavdaki tüm sorulara cevap vermeniz sizin için doğru bir tercih olabilir. Sınavda 700’ün altında puan alan adaylar ‘Başarısız’ olarak kabul edilecektir.

İlk denemede başarısız olmanız durumunda sınava tekrar girmenizi sağlayan özel bir sınav tekrarı politikası vardır. Ancak, sınava tekrar girmek için en az 24 saat beklemeniz gerekecektir. İkinci denemede bile sınavı geçemezseniz, sınava tekrar girebilmek için 14 gün beklemeniz gerekecektir. Bir yılda AZ-900 sınavını geçmek için en fazla 5 tekrar denemesi yapabilirsiniz.

Microsoft Azure AZ-900 sınavının fiyatı 99 USD’dir. Microsoft Imagine Academy Programına üye olmanız veya Sertifikalı bir Microsoft Eğitmeni olmanız durumunda, belirtilen politikalara göre bir miktar ücret indirimi alabilirsiniz. Microsoft tarafından belirli aralıklarda düzenlenen eğitimlere de katılım sağlayarak hem temel bilgileri öğrenmiş hem de sınav için ücretsiz katılım hakkı elde kazanabilirsiniz ki bunu da dipnot olarak vereyim.

Sınav randevunuzu iptal etmek veya yeniden planlamak istemeniz durumunda, planlanan sınav tarihinden 6 gün önce yapabilirsiniz. Bu şekilde iptal için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak, sınav gününe sadece beş gün varken sınavı iptal etmeniz veya yeniden planlamanız durumunda, nominal bir iptal ücreti tahsil edilecektir. Ancak, sınav randevusuna 24 saat kala sınavı iptal etmeye veya yeniden planlamaya çalışırsanız, ücretin tamamı iade edilmez.

Azure Fundamentals Sertifikasyonu Kapsamındaki Konular

Azure Fundamentals AZ-900 sınavı kapsamında bu sertifika için müfredat olarak belirtilen farklı modüllerden sorular ile karşılacaksınız. Bu nedenle, adayların sınava daha iyi hazırlanmaları için aşağıda belirtilen modüller hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları tavsiye edilir. Microsoft Azure AZ-900 Sınavı 6 alandan oluşur. Sınava hazırlığınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak alan adlarının ve alt alan adlarının ağırlıklarıyla birlikte listesi burada.

 1. Bulut Kavramlarını Tanımlayın – Bu alanın ağırlığı %20 ila %25 arasındadır.
 2. Temel Azure Hizmetlerini Tanımlayın – Bu etki alanının incelemedeki ağırlığı %15 ila %20’dir.
 3. Azure’da Temel Çözüm ve Yönetim Araçlarını Tanımlayın– Bu etki alanının incelemedeki ağırlığı %10 ila %15 arasındadır.
 4. Genel Güvenlik ve Ağ Güvenliği Özelliklerini Tanımlayın – Bu modülün ağırlığı %10 ila %15 arasındadır.
 5. Kimlik, Yönetişim, Gizlilik ve Uyumluluk Özelliklerini Tanımlayın – AZ-900 sınavı için %20 ila %25 arasında bir ağırlığa sahip önemli bir modüldür.
 6. Azure Maliyet Yönetimi ve Hizmet Düzeyi Anlaşmalarını Tanımlayın- AZ-900 incelemesine yönelik bu son modül %10 ila %15 arasında bir ağırlıktadır.

AZ-900 Microsoft Azure Fundamentals Sertifikasyon Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

AZ-900 sınavı için hazırlıklarınıza başlamayı düşünüyorsanız, Microsoft tarafından sunulan ücretsiz çevrimiçi öğrenme yolunu veya eğitmen eşliğinde eğitimi alarak sınava başlamanız gerekir.

AZ-900 sınavına kapsamlı bir şekilde hazırlanmak için uyarlamanız gereken ilgili adımlar şunlardır.

1. Adım AZ-900 Sınavı için Microsoft Learning Path’i Keşfedin

Yukarıda belirtildiği gibi, AZ-900 sınavına hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk adım Microsoft Learning Path’dir. Ele alınacak konular hakkında çok fazla içerik görerek başlangıçta biraz tereddüt yaşayabilirsiniz. Ancak umudunuzu kaybetmek yerine kavramları kolayca anlamanıza yardımcı olabilecek ve sınavı geçmek için yeterli bilgiyi edinmenize yardımcı olabilecek doğru kaynakları aramalısınız.

Microsoft, adayların AZ-900 sınavına hazırlanmaları için özel bir öğrenme yolu – learning path – sunmuştur. Bu öğrenme yolu – learning path – , bu sınavın neredeyse tüm müfredatını kapsayacak şekilde, içlerinde birkaç konu ve modülden oluşur. Sadece bu modülleri gözden geçirmeniz ve kavramları uygulamak için notlarınızı hazırlamanız ve bir sonraki hazırlık aşamasına hazır olmanız yeterlidir.

2. Adım: Microsoft Docs Keşfedin

Microsoft, AZ 900 için öğrenme yolunuzu tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey, Microsoft üzerinden dökümanlara göz atmaktır. AZ-900 sınavı ile ilgili tüm belgeleri veya Microsoft platformu üzerinden Azure Fundamentals sertifikasını bulabilir ve sınav hazırlığı için bunlara başvurabilirsiniz. Bu belgeler, Azure Cloud ve onunla ilişkili tüm hizmetlerin kapsamlı uygulamasını ve kavramlarını açıklar. Belgeler, sınavı geçmek için önemli olan tüm teorik bilgileri edinmenize yardımcı olacaktır.

3. Adım: DMC Bilgi Teknolojileri Azure Data Fundamentals AZ-900 Eğitime Katılın

Bu modülleri tamamladığınızda, AZ-900 sınavını geçmek için gereken tüm alanlarda uzmanlaşacaksınız. Ancak derinlemesine öğrenmek istiyorsanız, Microsoft tarafından sunulan eğitmen liderliğindeki kurslara başvurabilirsiniz. Microsoft Azure Fundamentals Sertifikasyon için sırasıyla bir gün ve iki gün olmak üzere iki eğitmen tarafından yönetilen kursları vardır. Bu kurslar, kavramlar üzerinde daha anlaşılır bir netlikle sizi aydınlatacaktır. Bu kursa katılmak istiyorsanız hemen info@dmcteknoloji.com adresine mail atın veya bunun için herhangi bir tanınmış uzmanı tercih edebilirsiniz

4. Çalışma Gruplarını ve Forumları Keşfedin

Toplu öğrenmenin bir parçası olma şansını elde etmek için AZ-900 için birkaç çalışma grubuna veya foruma katılın. Bu gruplar ve forumlar üzerinden yaygın olarak paylaşılan kaynaklardan bilgi edinin ve paylaşın. Karmaşık kavramlar hakkında bilgi edinin ve kendinizi sertifika sınavına hazırlayın.

5. Bilgilendirici Kitaplardan Öğrenin

AZ-900 konseptleriyle dolu kitapları veya e-kitapları arayın. Azure Fundamentals, Azure dünyasına girmek için temel sertifika olabilir, ancak bunu tek seferde kazanmak için yine de Azure hakkında çok şey öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle, tüm çevrimiçi hazırlık kaynaklarının yanı sıra kitaplar, sınavdan önce gözden geçirilen konuları size ulaştırmak için en iyi yardımcı olabilir.

6. AZ-900 Alıştırma Sınavına girin

Son olarak, sınava katılmadan önce, sınav düzeninden haberdar olduğunuzdan ve sınavdan geçmek için yeterince hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ve bunun için, hazırlık durumunuzu bildiğinizden emin olmak için çevrimiçi bir ortam üzerinden alıştırma testlerine gitmeniz gerekir.

AZ 900 Sertifikasyon Sınavı Nasıl Planlanır?

Sınava hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra başvurabilir veya yarı hazır olduğunuzda programlayabilirsiniz. Bu tamamen Sana bağlı! Ancak, kendinizi sınava kayıt olmak için yapmanız gerekenler:

1. Microsoft AZ 900 Sertifikasyonunun resmi sayfasını ziyaret edin.

2. “Schedule Exam” bölümüne gidin.

3. Tercih ettiğiniz zamanlama türünü seçin. (Pearson VUE, Certiport veya USD15 için).
Pearson VUE, öğrenci olmayan siviller içindir.
Certiport, eğitmenler veya öğrenciler içindir.
USD15, COVID’den etkilenen öğrenciler ve iş arayanlar içindir.

4. Microsoft Hesabınızda oturum açın.

5. Gerekli ayrıntıları doldurun.

6. Sınav teslim türünü seçin.

7. Tarihi planlayın.

8. Başvurunuzu onaylamak için ödemeyi yapın.

Son sözler

Artık Microsoft Azure AZ-900 sınavına nasıl çalışılacağı hakkında kısa bir bilgiye sahipsiniz. Denemeyi planlamadan önce bu sınavla ilgili ayrıntıları anlamanız gerekir.

Bu nedenle bu makale, bu sınavda ortaya çıkacak doğru yaklaşım hakkında kendinizi eğitmeniz için eksiksiz bir AZ-900 hazırlık kılavuzuydu. Azure Fundamentals sınavına hazırlanmaya başlamak için AZ-900 eğitim kursuna kaydolmanızı ve testler uygulamanızı öneririz. Azure ile kariyer yapmayı düşünüyorsanız, bu sertifika en iyi başlangıç olabilir!

2 thoughts on “Microsoft Azure Fundamentals: AZ-900 Hazırlık Kılavuzu

  1. Merhaba,
   AZ-900 aslında Azure’a giriş niteliğindeki ilk sertifikasyondur.
   Sonrasında ise yönelmek istediğiniz alana uygun sertifika serisini takip etmeniz uygun olur.
   Hangi alanda ilerlemek istiyorsunuz? Infra, DB , APP, Security ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir