Microsoft Azure Data Fundamentals : DP-900 Sınav Hazırlık Kılavuzu

Microsoft Azure Data Fundamentals : DP-900 Sınav Hazırlık Kılavuzu

DP-900 sınavını geçmek ve Azure Data Fundamentals Sertifikasyonunu elde etmek isteyen adayların, veri kavramları ve bunların uygulanması hakkında temel bilgilere sahip olması gerekir. Bu sertifika ile, Azure veri hizmetlerinin kullanımıyla temel verilerin nasıl uygulandığını öğreneceksiniz.

Azure DP-900, adayların bulut verileriyle çalışmak zorunda oldukları bir kariyere devam etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Adaylar, ilişkisel ve ilişkisel olmayan veri kavramları hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bununla birlikte, farklı iş yükleri hakkında bilgi sahibi olmak adayların bu sınavı geçmelerine yardımcı olur. Bu sertifikayı alarak başka sertifikalari almaya hak kazanacağınızı da unutmayın.

DP-900 için sınav tarihinizi planlamadan önce öğrenmeniz gereken daha çok şey var. Bununla birlikte, bu DP-900 sınavına hazırlık kılavuzu, bu sınavı nasıl hazırlayabileceğiniz ve sınavdan nasıl geçebileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize de yardımcı olacaktır.

Neden Azure Data Fundamentals Sertifikasyonunu Seçmelisiniz?

Azure Data Fundamentals sertifikası, adaylara Azure da verilerin nasıl yönetildiği konusunda yeterli miktarda bilgi vermeyi amaçlar. Bununla birlikte, bu sertifika adaylara diğer ilgili Azure hizmetlerini kullanarak bu konseptle nasıl çalışacaklarını da öğretir.

Veri Temelleri sertifikasını kazandıktan sonra adaylar için en uygun sertifikalardan bazıları Azure Veri Mühendisi – Azure Data Engineer –  ve Azure Veritabanı Yöneticisidir – Azure Database Administrator. Veri temelleri bilgisi ile üst düzey sertifikalara yaklaştığınızda iki yıldızlı rozetler kazanacaksınız. Küresel BT pazarı, verilerle çalışma veya Azure hizmetlerini kullanma konusunda uzmanlığa sahip kişiler için iş fırsatlarıyla doludur. Bu nedenle, Microsoft Azure Data Fundamentals DP-900 sertifikasını benimseyerek, özel iş görüşmelerinizde kalabalığın arasından sıyrılabilirsiniz.

DP-900 veya Data Fundamentals ile ilgili Microsoft sertifikası, sahadaki becerilerinizin doğrulandığını doğrulayan şeydir ve bu sertifikanın amacı daha yüksek kar sağlamaktır. Veritabanı alanında yeni başlayan biriyseniz, kesinlikle bu sınava girmelisiniz. Azure hizmetlerinde verilerin nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız, bu sizin için doğru sınav veya sertifikadır. Bu sınava hazırlanırken ve sınava girerken, yarı yapısal – semi-structural – , yapılandırılmamış – unstructured- ve yapılandırılmış – structured – her türlü veri tabanı hakkında kapsamlı bilgi edineceksiniz. Ayrıca, bu sertifika size veritabanı yönetiminde kariyer yapma potansiyeli verir.

Türkiye piyasasında çok önemli görülmese de yurt dışında bir Azure Veri Mühendisi ve Azure Veritabanı Yöneticisi için ortalama maaşlar yılda 140.000 ve 110.000 ABD Dolarıdır. Bunlar, Azure Data Fundamentals ile ilgili rol tabanlı sertifikaları harmanladıktan sonra elde edilecek bu iş rolleri için ortalama maaşlardır. İnsanların bu meslekte gelişmesine yardımcı olacak şey deneyimdir. Ancak bu alana girmek için Azure Data Fundamentals DP-900 sertifikası zorunludur! Bu nedenle, verileri anlama tutkunuz varsa, bu temel sertifikaya sahip olmanız sizin için önemli hale gelir.

Azure Data Fundamentals Sertifikasyonunun Ön Koşulları

Azure Data Fundamentals Sertifika sınavının ön koşullarından bazıları aşağıda verilmiştir. Bu ön koşulların altına giren herkes DP-900 sertifika sınavına girebilir.

• Veri mimarları, veri mühendisleri, veri yöneticileri ve ilişkisel olmayan ve ilişkisel veriler veya farklı iş yükleri hakkında temel bilgilere sahip olan diğerleri DP-900 sınavına girebilir.

• Adayların bu sertifikayı almadan önce, Veri İşleme Dili (DML), Veri Tanımlama Dili (DDL) ve Azure hizmetleri hakkında temel bilgilere sahip olmaları oldukça önemlidir.

• Sorgu -query-, şema -schema- ve view gibi temel kavramsal bilgiler , DP-900 sertifika sınavında yer aldığı alacağı için bilinmesi gerekmektedir.

• Microsoft Azure’un yönetilen hizmetleri ve depolama kapsayıcıları hakkında bilgi sahibi olmak, DP-900 sınav hazırlığı konusunda da size yardımcı olacaktır.

Bu ön koşulların tümü zorunlu değildir, ancak adayların sınava girmeden önce bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmaları şiddetle tavsiye edilir. Bu ön koşullar zorunlu olmasa da, bunlar olmadan sertifika sınavını geçemezsiniz.

Azure Data Fundamentals DP-900 Sertifikasyonunun Sınav Ayrıntıları

Azure Data Fundamentals DP-900 Sertifikasyon sınavı 40 ila 55 sorudan oluşacaktır. Tüm bu sorular için bir saat süreniz olacak. Soruların zorluk derecesi ‘Kolay’ olarak belirtilmiştir. Hiçbir soru için ceza puanı yoktur, bu nedenle yüksek geçme şansı sağlamak için tüm soruları cevaplamayı düşünmelisiniz.

Bu sertifika sınavını geçmek için geçme yüzdesi %70’tir. En az 700 puan almanız gerekir. En yüksek 1000 puandır. Sınavı iki farklı şekilde giriş yapabilirsiniz.

  1. Kendi kendini denetleyerek – Bulunduğunuz yerin 4 tarafının resminin verilmesi, akıllı saat, cep telefonu vs olmadan girebileceğiniz sessiz, temiz bir ortam –
  2. Test merkezlerinde

yapılacak sınav şekillerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Sınava Pearson merkezinde, Özel Erişim Kodu ile veya evde/ofiste girilebilir. Sınav, sürükle ve bırak, MCQ’lar, vaka çalışmaları, evet/hayır ve kısa cevaplar gibi farklı soru türlerinden oluşacaktır. Bu sertifikanın geçerliliği iki yıl olacaktır.

Microsoft Azure Data Fundamentals DP-900 Sertifikasyonunun fiyatlandırması 99 USD dir. Fakat Microsoft tarafından belirli zamanlarda düzenlenen etkinliklerde bu sınav için ücretsiz giriş kodu – free voucher – veriliyor. Sınav Çince, İngilizce, Korece, Almanca, İspanyolca, Fransızca ve Japonca gibi farklı dillerde mevcuttur.

Azure Veri Temelleri Sertifikasyonu Kapsamındaki Konular

Azure Data Fundamentals DP-900 sınavının etkinliğini anladığınıza göre, DP-900 sınav müfredatındaki konulara alışmanız önemlidir. Microsoft tarafından belirtilen bu konulardan sorular bekleyebilirsiniz. Adayların bu sınavı geçmek için ideolojileri ve kavramları hazırlamaları ve bunlara hakim olmalarıdır. Konular veya alanlar aşağıdaki gibidir:

1. Temel Veri Kavramlarını Tanımlayın

Bu alanın DP 900 sınavındaki ağırlığı %15 ila %20’dir. Bu modülün alt alanları şunlardır:

• Farklı türdeki temel veri iş yüklerini tanımlama.

• Veri analitiği temel kavramlarını tanımlama.

2. Azure’da İlişkisel Verilerle Nasıl Çalışılacağını Tanımlayın

Bu alanın ağırlığı %25 ila %30’dur. Bu, bu bölgeden önemli soruların gelmek üzere olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, bu etki alanına hakim olmak için daha fazla çaba göstermeniz önemlidir. Bu modül altındaki alt alanlar şunlardır:

• İlişkisel veri iş yüklerini tanımlama.

• İlişkisel Azure veri hizmetlerini tanımlama.

• İlişkisel veriler için temel yönetim görevlerini tanımlayın.

• SQL dilini kullanarak veriler için sorgulama tekniklerini tanımlama.

3. Azure’da İlişkisel Olmayan Verilerle Nasıl Çalışılacağını Tanımlayın

Bu alanın ağırlığı da %25 ila %30’dur. Bunun, hazırlanmak için daha fazla zaman harcamanız gereken bir diğer önemli alan olduğunu gösterir. Bu modülde kapsamanız gereken alt alanlar şunlardır:

• İlişkisel olmayan veri iş yüklerini tanımlama.

• Microsoft Azure’daki ilişkisel olmayan veri tekliflerini tanımlama.

• İlişkisel olmayan veriler için temel yönetim görevlerinin belirlenmesi.

4. Azure’da Bir Analiz İş Yükünü Tanımlayın

Bu etki alanı için ağırlık da %25 ila %30’dur. Bu bölümden çok sayıda soru bekleyebileceğiniz için bu modülün alt alanlarını ele alın:

• Analitik İş Yüklerini Tanımlama

• Modern bir veri ambarının bileşenlerini tanımlama.

• Azure üzerinden veri işlemeyi ve veri alımını açıklama.

• Microsoft Power BI üzerinden veri görselleştirmeyi açıklama.

Microsoft Azure Data Fundamentals DP-900 Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Microsoft Azure Data Fundamentals DP 900 sertifika sınavı, bir veri platformunu etklili bir şekilde çalıştırmanıza yada işletmenizi sağlayacak becerilerinizi ölçmenizi sağlayacaktır.Bununla birlikte, bu sertifika aynı zamanda Azure çözümlerini ne kadar iyi anladığınızın bir göstergesidir. Kavramları netleştirmenize, temel bilgileri öğrenmenize ve bu sertifikasyon sınavını tek seferde kazanmanıza yardımcı olacak belirli bir hazırlık önlemini izlemeniz gerekir. DP-900 sınavına hazırlanmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Adım 1: DP-900 Sınavı için Microsoft Learning Path’i Keşfedin

DP-900 sınavı oldukça zorlu ve karmaşıktır. Ele alınacak konular hakkında çok fazla içerik görerek başlangıçta biraz tereddüt yaşayabilirsiniz. Ancak umudunuzu kaybetmek yerine kavramları kolayca anlamanıza yardımcı olabilecek ve sınavı geçmek için yeterli bilgiyi edinmenize yardımcı olabilecek doğru kaynakları aramalısınız.

Microsoft, adayların DP-900 sınavına hazırlanmaları için özel bir öğrenme yolu – learning path – sunmuştur. Bu öğrenme yolu – learning path – , bu sınavın neredeyse tüm müfredatını kapsayacak şekilde, içlerinde birkaç konu ve modülden oluşur. Sadece bu modülleri gözden geçirmeniz ve kavramları uygulamak için notlarınızı hazırlamanız ve bir sonraki hazırlık aşamasına hazır olmanız yeterlidir.

Microsoft Learning yolunda ele alacağınız konular şunlardır:

• Azure Veri Temelleri: Temel Veri Kavramlarını Keşfedin – 5 modül

• Azure Veri Temelleri: Azure İlişkisel Verileri Keşfedin – 3 modül

• Azure Veri Temelleri: Azure İlişkisel Olmayan Verileri Keşfedin – 3 modül

• Azure Veri Temelleri: Azure Modern Veri Ambarı Analitiğini keşfedin – 4 modül

Microsoft Azure Data Fundamentals DP-900’ün resmi sayfasını ziyaret edin ve bu sınava hazırlanmak için resmi öğrenme yolunu bulmak için sayfanın en altına gidin.

2. Adım: Microsoft Docs Kontrol Edin

DP 900 için öğrenme yolunuzu tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey, Microsoft üzerinden dökümanlara göz atmaktır. DP-900 sınavı ile ilgili tüm belgeleri veya Microsoft platformu üzerinden Data Fundamentals sertifikasını bulabilir ve sınav hazırlığı için bunlara başvurabilirsiniz.

3. Adım: DMC Bilgi Teknolojileri Azure Data Fundamentals DP-900 Eğitime Katılın

Microsoft, adayların DP 900 sınavına hazırlanmaları için tüm imkanlarını sağladığına emin olabilirsiniz. Learning Path ve dokümantasyondan sonra DP 900 sınavı için eğitmen eşliğinde eğitim almayı tercih edebilirsiniz. Microsoft tarafından sunulan bu eğitmen liderliğindeki kurs, DP 900 sınav nitelikleri konusunda bilgili bir profesyonel tarafından sunulacaktır. Bu kursa katılmak istiyorsanız hemen info@dmcteknoloji.com adresine mail atın.

Öğrenciler, Azure bulutundaki verilerle ilişkili veritabanı kavramlarını ve diğer temel bilgileri öğrenebilecekler. Bu kursun hedef kitlesi, bulut veri hizmetlerinde temel becerileri edinmeyi amaçlayan kişiler olacaktır. Bununla birlikte, Azure’un bulut veri hizmetlerine girmek için temellerini de oluşturabilirler.

Adım 4: Çalışma Grupları ve Forumlarına Katılın

Azure tarafından Veri Temelleri sertifikasına sahip olan veya bu sertifikaya sahip olan meslektaşlar ve uzmanlardan en iyi bilgileri aldığınızdan emin olmak için çalışma gruplarına ve forumlara katıldığınızdan emin olun. Ayrıca, bu tür gruplar veya forumlar üzerinden mevcut tüm hazırlık kaynakları veya önemli kavramlar hakkında bilgi edinin.

Adım 5: Alıştırma Sınavına girin

Son hazırlık adımı için DP-900 sertifikası için bir deneme sınavına girebilirsiniz. Bununla birlikte, hazırlık seviyenizin işarete uygun olup olmadığına dair fikir edineceksiniz. Ayrıca, sınav düzeni ve soruların karmaşıklık düzeyi konusunda da netlik kazanacaksınız.

DP 900 Sertifikasyon Sınavı Nasıl Planlanır?

Sınava hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra başvurabilir veya yarı hazır olduğunuzda programlayabilirsiniz. Bu tamamen Sana bağlı! Ancak, kendinizi sınava kayıt olmak için yapmanız gerekenler:

1. Microsoft DP 900 Sertifikasyonunun resmi sayfasını ziyaret edin.

2. “Schedule Exam” bölümüne gidin.

3. Tercih ettiğiniz zamanlama türünü seçin. (Pearson VUE, Certiport veya USD15 için).
Pearson VUE, öğrenci olmayan siviller içindir.
Certiport, eğitmenler veya öğrenciler içindir.
USD15, COVID’den etkilenen öğrenciler ve iş arayanlar içindir.

4. Microsoft Hesabınızda oturum açın.

5. Gerekli ayrıntıları doldurun.

6. Sınav teslim türünü seçin.

7. Tarihi planlayın.

8. Başvurunuzu onaylamak için ödemeyi yapın.

Son sözler

Bunlar, DP-900 sınavına girmek istediğinizde aklınızda bulundurmanız gereken şeylerden birkaçıdır. Hazırlıklara başlamadan önce sınav özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu DP-900 sınavına hazırlık kılavuzu, Azure Data Fundamentals sertifikasyonu ile ilgili ayrıntıları açıklar. Bu nedenle, DP-900 sertifika sınavını geçmek istiyorsanız, DP-900 eğitim kursuna kaydolun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir