Microsoft Azure Cloud ile İş Çevikliği Kazanın

Merhabalar Herkese ,

www.sqlekibi.com’daki ilk makalemi yazmanın mutluluğunu yaşıyorum. İlk makalemi teknik olmayan ve giriş niteliğinde konu ile yazmak istedim.

Bu makalemizde Azure Cloud Ortamında Nasıl iş çevikliği kazanırız ? bu sorunun cevabını açıklamaya ve inceliyor olacağız.

Microsoft Azure kullanarak daha fazla iş çevikliği kazanabiliriz. İlk önce iş çevikliğinin ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum: Bir organizasyonun Pazar ve çevresel değişikliklere verimli ve uygun maliyetli yollarla ve mevcut kaynaklardan istifade ederek müşterilerilerinin taleplerine hızla uyum sağlama yeteneğidir. Kısacası , her türlü değişime hızlı uyum sağlama yeteneğimizdir diyebiliriz. Her organizasyon pek tabiki müşterilerine mümkün olan en iyi sürede ürün sunması ve bu süreci en uygun maliyetle gerçekleştirmektir.

İlk nokta Focus on Time to Value yani Değer verme zamanına odaklanmak . Bunun anlamı Piyasaya mümkün olan en kısa sürede yeni ürünler çıkarmak istiyoruz. İster müşterilerle ister organizasyon içeriğindeki çalışanlarımız olsun Ürünlerimiz ile ilgili daha kısa geri bildirim döngüleri istiyoruz ve organizasyonumuz için yatırımımızın daha hızlı geri dönüşünü istiyoruz. Azure bize tüm bu şekillerde yardımcı olmaktadır. Yeni kaynaklar sağlamak veya kaynaklarımızı ölçeklendirmek ve büyütmek için Lazım olan süreyi kısaltmak isteriz. Ve işimize daha fazla odaklanarak , Bilgi Teknolojileri yönetimi yerine , ürünlerimizi pazara sunabiliriz. Mümkün olduğunca çabuk ve bu geribildirim döngülerini kısaltabiliriz.

İkinci nokta Innovation yani iş içinde Yeniliğe odaklanmak. Her zaman işleri yapmanın daha iyi yollarını aramak isteriz. Daha yeni ve daha iyi teknolojileri kullanmak ve Azure Cloud bunu tekrardan yapmamıza izin vermektedir. Bilgi Teknolojileri yönetimine az odaklanarak , daha fazla işimizi geliştirmemize destek vermektedir. Azure daha ucuz maliyeti ile sadece kullandığımız kadar ödeyerek, bunun yerine farklı noktalara odaklanabiliriz.Veri merkezine veya sunuculara değil , Ürünlerimizi daha iyi hale getirmek için Daha çok çalışanlarımız veya fikirlerimiz üzerinde zamanımızı değerlendirebiliriz. Microsoft Azure’daki yalnızca sınırlı kaynaklar için ödeme yaparız. İşimizin ve çalışanlarımızın fikirleri daha fazla inovasyon sağlamaktadır.

Üçüncü Nokta Low Latency yani düşük gecikme süresine bakacağız. Bir işe karar verildiğinde bu kararın doğru mu yalnış mı olduğunu öğrenene kadarki süreden bahsediyoruz. Çünkü bir karara göre ne kadar erken harekete geçilebilirse , organizasyon bu kararının doğru yada yanlıştı ve başka ne yapılması gerkeiyordu bu gibi süreçlerin ne kadar erken olduğunu bilir. Azure sağlama yeteneği ile yüzlerce hatta binlerce sunucu bile anında çalışır hale gelmektedir. Bu bize uzun vadede çok daha az zaman ve maliyet sağlamaktadır. Sunucularımızı Satın almak ve yapılandırmak zorunda kalmadan Azure Cloud ortamında dağıtmamıza odaklanmamızı sağlanmaktadır . Bu bulunmuş olduğumuz piyasaya daha hızlı cevap vermemizi sağlamaktadır.

Dördüncü Nokta Economic Effectiveness yani Ekonomik etkinliğe bakacağız. Organizasyonda yürütmüş olduğumuz süreçlerimizde mümkün olduğunca uygun kaynak kullanımı ve maliyet ile gerçekleştirmek isteriz ve Azure ile Organizasyonumuzda yüzlerce veya binlerce Sunucu hemen temin edilebilmekte, yalnızca kullandığımız kadar ödeyebilmekteyiz . Kendi veri merkezlerimiz konusunda fiziksel koruma veya işlemleri yürütmek yılda milyonlarca dolara mal olabilmektedir. Artık eskisi kadar personel çalıştırmak yada bulundurma zorunluluğumuz kalmamaktadır. Organizasyonumuzun Bilgi Teknolojileri kaynaklarımızı veri merkezinde yönetmemiz ve artık ekstra sunucu satın almak zorunda değiliz. Bunun yerine Azure Cloud avantajının Scability yani ölçeklendirme özelliğine güvenerek bu sayede Yalnızca Kullandığımız Kadar ödüyoruz . Kendi veri merkezimiz yerine sadece bulutu kullanarak kendi organizasyonumuz için ekonmik farkındalık sağlayabiliriz.

Beşinci Nokta Rapid Adaptation yani Hızlı Adaptasyona bakacağız. Organizasyon olarak pazardaki değişikliklere hızla uyum sağlama yeteğeneğimiz anlamına gelmektedir. Azure ile daha önce bahsettiğim gibi , ihtiyacımız olan ve bize yetenek veren herhangi bir sayıda ve türde kaynağı hemen dağıtmak için pazardaki değişikliklere hızla uyum sağlayabiliyoruz. Örnek olarak anında gelişen sunucu kurulumları veya istekleri için hızlıca aksiyon alabilir. Sadece kullandığımız kadar ödeyebiliyoruz ve piyasa koşullarına organizasyonumuz hızlı bir uyum sağlamış olmaktadır. Microsoft Azure ile Bilgi Teknolojileri kaynaklarımızın tedarik edilmesini ve yapılandırılmasını sağlayarak olabildiğince hızlı şekilde yada anında gerçekleşmektedir.

Altıncı nokta Flexibility yani Esneklik kavramına bakacağız. Organizasyonumuz için uzun vadede daha fazla esneklik sağlamaktadır. Microsoft Azure Cloud ortamının avantajlarından hızlıca yararlanmak için hızlıca hareket edebileceğimiz için yeni fırsatlar sayesinde işimiz daha esnek hale gelmektedir. Organizasyonumuzun dahil olmadığı ,Yeni pazarlardan ve yeni alanlardan yararlanabiliriz ve bu organizasyonmuzu değişikliklere karşı daha esnek kılmaktadır. Aksi takdirde dezavantajlı olabilir ve böylece bir bütün olarak , Microsoft Azure dünyanın dört bir yanındeki bölgelere Yüksek kullanılabilirliğe sahip olmamız, Ortamımızdaki Teknik problemlerden ve felaketlerden kurtulma yeteneği ile organizasyonumuz için daha fazla esneklik sağlamaktadır.

Bu saymış olduğumuz 6 kavram için organizasyonunuza katkısı çok fazla olacaktır. Günün sonunda daha iyi bir iş yürütüyor olacaksınız ve sizi yoran , rutin operasyon işlemlerini en az indirgeyerek , geliştirme süreçlerine ve işlerine dahil olmak mümkün hale gelebilecektir. Microsoft Azure ile bu konuda mevcut ortamınızdaki herşeyi en iyi ve hızlı şekilde yönetiyor olursunuz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

Faydalı olması Dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir