Azure Arc Nedir? – Giriş

Son dönemlerde adından sıkça bahsedilen Azure Arc, Kurum / şirket içi, AWS yada Google Cloud ortamlarını tek panel üzerinden yönetmenizi sağlamayı Microsoft’un yeni hibrit (hybrid) yönetim merkezi olarak sunduğu bir Azure servisidir. Kısacası Azure Arc aracılığı ile Azure servislerini istediğiniz ortamlara dağıtabilirsiniz.

Azure Arc dağıtımını yaparak Azure Control Plane’in dağıtıyorsunuz ve bu control plane aracılığı ile aslında kendi kurum / şirket için sunucularınızı bir nevi azure uç noktalarına dönüştürüyor ve Azure Hizmetlerini / Servislerini kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Windows, Linux, SQL sunucularınızı ve Kubernetes cluster’larınızı kolayca düzenleyebilir, yönetebilir ve güvenli hale getirebilirsiniz.

Azure Arc paneli, Azure portal üzerinden direk kullanabileceğiniz bir servistir. Herhangi bir kaynak oluşturmanıza gerek kalmadan panele ulaşabilirsiniz. Azure Arc, kendi içerisinde 3 ana kategoriden oluşmaktadır. Aşağıdaki görselden de görebileceğimiz gibi, Azure Arc paneline geçtiğimizde sol tarafta farklı sınıflandırmalar görüyoruz. 

  1. Management
  2. Infrastructure
  3. Services

Özellikle Alt yapı ve servisler kısımında çok daha dikkat çekici Azure özellikleri bulunmaktadır.

Resim-1 Arc kategorileri

Ana kategoriler içerisinde bulunan servis özelliklerini detaylıca inceliyor olacağız fakat burada asıl önemli olan kısımın SQL Managed Instance yada App Service kullanmak istediğimiz de Azure Arc sayesinde bunu kendi Kurum / Şirket içi ortamlarınıza dağıtabilirsiniz. Bu dağıtım işlemi bir noktada Azure hizmetlerini kendi veri merkezinizde kullanmanıza imkan sağladığı için herhangi bir regülasyona da takılmamış olursunuz.

Temel seviye de Azure Arc bilgilendirmesini yaptığıma göre akılda daha kalıcı olması için devam niteliğinde video yada webinar yapıp anlatmayı düşünüyorum. Sorularınız olması durumunda bana ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda tekrar görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir