Azure Data Studio Nedir & Kurulum

Azure Data Studio birden fazla işletim sistemleri üzerinde çalışabilen On-Premise ya da bulut ortamı ürünlerine fark etmeksizin bağlanabilen “SQL Server veri tabanı ailesi ile uğraşan” herkese hitap eden bir geliştirme & yönetim aracıdır. Intellisense özelliği ile kod yazarken çeşitli önerilerde bulunabilir. Versiyonlama aracı olan Git ile entegre edilmiş bir şekilde çalışabilir. Çalıştırılan kod sonrası sonuç kümelerinizi JSON ya da Excel olarak çıktı alabilirsiniz. Bu özelliği SQL Server Management Studio’ya göre çok daha stabildir. SQL Server Management Studio üzerinde .csv harici formatlarda çıktı almak biraz uğraş gerektiriyor.

Obje’leriniz için özel bir şablon oluşturabilirsiniz. Ör: Sürekli View ya da Stored Procedure yazan bir geliştirici için kendi şablonunu belirleyebilir. Belirli bir isimlendirme formatı ile başlayan ya da ilgili nesne başlığına yorum satırı eklenmiş şekilde ayarlama gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede pratikleşebilir ve hız kazanabilirsiniz. Extension listesine kesinlikle ama kesinlik göz atmalısınız. Bazı Extension’lar Preview versiyonda olsa bile birçok noktada işinizi görecektir.

Veri tabanı ve bağlı olduğunuz Server özelinde performans metriklerini takip edebilir ve Monitoring etmek için Dashboard’ları kullanım kolaylığınıza göre ayarlayabilirsiniz. (Çok kapsamlı olmadığını belirteyim. Ayrıca Administration süreçleri için Sql Server Management Studio kadar özellik beklemeyin.)

Resim 1

Birden fazla Instance gruplayarak (Server Group) çalıştıracağınız bir kod bloğunun aynı anda birden çok Instance ya da sunucu üzerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Resim 2

Kurulum Adımları

Azure Data Studio indirme sayfasından işletim sisteminize göre uygun olan kurulum dosyasını indiriyoruz. Ben Windows OS olanı versiyon üzerinden kurulumlarımı tamamlayacağım.

Resim 3

İndirme işlemi tamamlandığında kurulum dosyasına tıklayarak kurulum işlemlerini başlatıyoruz.

Resim 4

Sözleşmeyi onayladıktan sonra, sonraki adıma geçiyoruz.

Resim 5

Kurulum dizinini belirtiyoruz. Ben varsayılan dizine kurulumu gerçekleştireceğim.

Resim 6

Azure Data Studio Masaüstü kısayol oluşturulmasını istiyorum. Sonraki adıma devam edebiliriz.

Resim 7

Kurulum için son adımı onaylıyoruz.

Resim 8

Kurulum tamamlanmasını bekliyoruz.

Resim 9

Kurulum tamamlandıktan sonra Azure Data Studio ekranı bizi karşılayacaktır.

Resim 10

Kurulum tamamlandı. Artık çalışma ortamlarınıza bağlanabilir çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Faydalandığım Kaynaklar:

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/azure-data-studio/what-is-azure-data-studio?view=sql-server-ver15#database-administration

https://www.mshowto.org/azure-data-studio-nedir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir