Microsoft’un sitesinde yer alan bu yazıyı Türkçe’ye kazandırmak adına çeviri yapılmıştır.

Bu makalede Microsoft Azure hizmetleriyle Amazon Web Services (AWS) hizmetlerinin karşılaştırmasını yapacağız. İsterseniz Azure ve AWS bulutlarını aynı anda kullanan bir çözüm planlıyor olun veya Azure’a geçiş yapmayı planlıyor olun, bu yazıda Azure ve AWS hizmetlerinini bütün kategorilerde IT özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Bu yazıda, aşağı yukarı aynı olan hizmetler karşılaştırılmıştır. Hizmetlerin hepsi listeye eklenmediği gibi özelliği eşleşen her hizmet de listeye eklenmediğini bildirmek isteriz.

Multicloud Çözümler için Azure ve AWS

Önde gelen genel bulut platformları olan Azure ve AWS’nin her biri, küresel kapsama alanına sahip geniş ve derin bir yetenek grubu sunmaktadır. Birçok kuruluş, her iki platformu da daha fazla seçenek kazanmak ve esneklik sağlamak için kullanmayı, aynı zamanda risk ve bağımlılıklarını da çok bulutlu bir yapıya yaymayı tercih etmektedir. Danışmanlık şirketleri ve yazılım satıcıları da Azure ve AWS hizmetlerini geliştirebilir ve kullanabilirler çünkü bu platformlar bulut piyasası talebinin çoğunu temsil etmektedir.

AWS kullanıcıları için hazırlanan Azure hizmetlerine genel bakış yazısına göz atabilirsiniz: Introduction to Azure for AWS professionals.

Marketplace

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
AWS MarketplaceAzure MarketplaceTekli veya çoklu sanal makine çözümleri de dahil olmak üzere dağıtımı kolay ve otomatik olarak yapılandırılan üçüncü taraf uygulamaları.

AI ve Makine Öğrenimi

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
SageMakerAzure Machine LearningMakine öğrenimi modellerini eğitmek, dağıtmak, otomatikleştirmek ve yönetmek için kullanılan bulut hizmeti.
SageMakerAzure Machine Learning Studio (classic)Verileriniz üzerinde tahmini analitik çözümleri oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için ortak çalışan, sürükleyip bırakma aracı.
Alexa Skills KitMicrosoft Bot FrameworkMetin/SMS, Skype, Teams, Slack, Office 365 mail, Twitter ve diğer popüler hizmetleri kullanarak kullanıcılarınızla etkileşime giren akıllı botlar oluşturun ve bağlayın.
Amazon LexSpeech ServicesKonuşmayı metne dönüştürme, amacı anlama ve doğal duyarlılık için metni tekrar konuşmaya dönüştürme yeteneğine sahip API.
Amazon LexLanguage Understanding (LUIS)Uygulamalarınızın, kullanıcıların yazdığı komutların içeriğini anlayabilmelerini sağlar.
Amazon Polly,
Amazon Transcribe
Speech ServicesHem Speech-to-Text hem de Text into Speech özelliklerini etkinleştirir.
Amazon RekognitionCognitive ServicesBilgisayarlı Görü: Görsel verileri sınıflandırmak ve işlemek için görüntülerden bilgi sağlar.
Yüz: Fotoğraflardaki yüzleri algılar, tanımlar ve analiz eder.
Duygular: Görüntülerdeki duyguları tanımlar ve analiz eder.
Alexa Skills KitAzure Virtual AssistantVirtual Assistant Template (Sanal Asistan Şablonu), konuşma deneyimlerini geliştirerek tespit ettiğimiz best practice’leri bir araya getirir ve Bot Framework geliştiricileri için son derece faydalı bulduğumuz bileşenlerin entegrasyonunu otomatikleştirir.

Büyük Veri ve Analiz

Data warehouse

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
RedshiftAzure Synapse AnalyticsPetabaytlarca veriler için yazılan karmaşık sorguları hızla çalıştırmak için Massively Parallel Processing (MPP) özelliğini kullanan Cloud-based Enterprise Data Warehouse(EDW) ( Bulut Tabanlı Kurumsal Veri Ambarı ) özelliği.

Büyük veri işleme

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
EMRAzure DatabricksApache Spark tabanlı analiz platformu.
EMRHDInsightYönetilen Hadoop servisi. Azure’da Hadoop cluster’larınızı dağıtın ve yönetin.

Data orchestration / ETL

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Data Pipeline,
AWS Glue
Data FactoryVerileri belirli aralıklarla işleyerek farklı bilgi işlem ve depolama hizmetleri arasında ve şirket için veri kaynakları arasında taşır. Bir veri hattı oluşturun, işleminizi zamanlayın, düzenleyin ve yönetin.
AWS GlueData CatalogKurumsal veri kaynaklarını hedefleyen kayıt sistemi ve keşif sistemi olarak hizmet veren tamamen yönetilen bir hizmet.

Analitik ve görselleştirme

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Kinesis AnalyticsStream Analytics

Data Lake Analytics

Data Lake Store
Büyük miktardaki veriyi veya birçok kaynaktan gelen verileri analiz eden depolama ve analiz platformları.
QuickSightPower BIGörselleştirme oluşturabilen, geçici analizler yapan ve verilerden iş anlayışı geliştirebilen iş zekası araçları.
CloudSearchAzure SearchTam metin araması, arama sonuçlarının analizi ve özellikleri sunar.
Amazon AthenaAzure Data Lake AnalyticsVeritabanlarını analiz etmek için standart SQL kullanan serverless ve etkileşimli sorgu hizmeti sağlar.

Compute

Sanal Sunucular

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Elastic Compute Cloud (EC2) InstancesAzure Virtual MachinesSanal sunucular, işletim sistemi ve sunucu yazılımlarının dağıtım, yönetim ve bakımını sağlar. Instance türlerinde CPU/RAM kombinasyonları sağlanmaktadır. Boyutları değiştirebilme esnekliği ile kullanıcılar, kullandıkları kadar ödeme yaparlar.
AWS BatchAzure BatchBüyük ölçekli, paralel ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamalarını bulut üzerinde verimli bir şekilde çalıştırın.
AWS Auto ScalingVirtual Machine Scale SetsVM instance sayısını otomatik olarak değiştirmenizi sağlar. Birkaç metrik ve eşik değeri tanımlayarak platformun otomatik instance işlemini ayarlayabilirsiniz.
VMware Cloud on AWSAzure VMware by CloudSimpleCloudSimple tarafından geliştirilen Azure VMware Solution ile VMware tabanlı kurumsal iş yüklerinizi Azure’a yeniden taşıyın ve genişletin. Ağ, güvenlik ve veri koruma ilkelerini bozmadan Azure’daki iş yüklerini halihazırda yönetmeyi bildiğiniz şekliyle VMware araçlarını kullanmaya devam edin.

Containers and container orchestrators

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Elastic Container Service (ECS)

Fargate
Azure Container InstancesAzure Container Instances, herhangi bir sanal makine veya herhangi daha üst düzey bir düzenleme hizmeti satın almak zorunda kalmadan Azure’da konteyner çalıştırmanın en hızlı ve en basit yoludur.
Elastic Container RegistryAzure Container RegistryMüşterilerin Docker imajlarını depolamalarını sağlar. Bütün konteyner dağıtım türlerini Azure’da oluşturmak için kullanılır.
Elastic Kubernetes Service (EKS)Azure Kubernetes Service (AKS)Kubernetes ile düzenlenmiş konteyner uygulamalarını dağıtmanızı sağlar. Otomatik upgrade’ler ve yerleşik operasyon konsolu ile monitoring ve cluster yönetimini sadeleştirin.
App MeshService Fabric MeshGeliştiricilerin mikroservis uygulamalarını sanal makine, depolama veya ağ yönetimi işlemlerine girmeden dağıtımı gerçekleştirmelerini sağlayan tümüyle yönetilen bir hizmettir.

Serverless

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
LambdaAzure FunctionsSunucu konfigürasyonuna veya yönetimine gerek kalmadan olaylar ve zamanlamalara yanıt olarak sistemleri entegre edin ve backend süreçlerini çalıştırmaya başlayın.

Veri tabanı

TürüAWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Relational databaseRDSSQL Database

Azure Database for MySQL

Azure Database for PostgreSQL
Esnekliğin, ölçeklendirmenin ve bakımın öncelikli olarak platform tarafından yönetildiği ilişkisel veritabanı hizmeti.
NoSQL/DocumentDynamoDB

SimpleDB

Amazon DocumentDB
Azure Cosmos DBBirden çok veri modelini yerel olarak destekleyen global olarak dağıtımlı, çok modelli veritabanı: anahtar/değer çifti, belge, grafik ve sütunlar halinde.
CachingElastiCacheAzure Cache for RedisGenellikle işlem dışı işleri bir veritabanından boşaltmak için kullanılan yüksek performanslı depolama sağlayan bellek tabanlı ve dağıtımlı önbellekleme hizmeti.
Database migrationAWS Database Migration ServiceAzure Database Migration ServiceVeritabanı şemalarının ve verilerin bir veritabanı biçiminden buluttaki belirli bir veritabanı teknolojisine geçişini sağlayan hizmet.

 DevOps and application monitoring

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
CloudWatch,
AWS X-Ray
Azure MonitorBulut ve şirket içi ortamlarınızdan telemetri toplamak, analiz etmek ve çıkan sonuca göre hareket etmek için kullanılan kapsamlı çözüm.
CodeDeploy

CodeCommit

CodePipeline
Azure DevOpsKod geliştirmede ortak çalışma sağlayan bulut hizmeti.
AWS Developer ToolsAzure Developer ToolsÇok platformlu ölçeklenebilir uygulamalar ve hizmetler oluşturmak, hata ayıklamak, dağıtmak, tanılamak ve yönetmek için araçların toplanması.
AWS CodeBuildAzure DevOpsSürekli entegrasyon ve konuşlandırmayı destekleyen tam yönetimli derleme hizmeti.
Command Line InterfaceAzure CLI

Azure PowerShell
Tüm bulut hizmetlerinde yerel REST API’nin üzerine inşa edilen çeşitli programlama diline özel wrapper’lar ile çözüm oluşturmanın daha kolay yollarını sunulmaktadır.
OpsWorks (Chef-based)Azure AutomationTüm şekil ve boyutlardaki uygulamaları yapılandırır, çalıştırır ve kaynak koleksiyonu oluşturur ve yönetimi için şablonlar sağlar.
CloudFormationAzure Resource Manager

VM extensions

Azure Automation
Kullanıcılara manuel, uzun süreli, hataya açık ve sık tekrarlanan BT görevlerini otomatikleştirmeleri için yol sağlar.

Internet of things (IoT)

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
AWS IoTAzure IoT HubMilyarlarca IoT cihazıyla güvenli ve ölçekli bir şekilde çift yönlü iletişimi yönetmek için kullanılan bulut ağ geçidi.
AWS GreengrassAzure IoT EdgeŞirket içi senaryolarda çalıştırmak için bulut zekasını doğrudan IoT cihazlarına dağıtın.
Kinesis Firehose,
Kinesis Streams
Event HubsVerileri işlemek ve yönlendirmek amacıyla, genellikle aygıtlardan ve sensörlerden küçük veri girişlerini toplu olarak alınmasını sağlayan servisler.
AWS IoT Things GraphAzure Digital TwinsAzure Digital Twins, kapsamlı fiziksel ortam modelleri oluşturmanıza yardımcı olan bir IoT hizmetidir. İnsanlar, yerler ve cihazlar arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri modellemek için uzamsal zeka grafikleri oluşturun. Birbirinden farklı sensörler yerine bir fiziksel ortamdan verileri sorgulayın.

Yönetim

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Trusted AdvisorAzure AdvisorBulut kaynağı yapılandırması ve güvenliğinin analizini sağlar, böylece aboneler en iyi uygulamaları ve optimum yapılandırmaları kullandıklarından emin olabilirler.
AWS Usage and Billing ReportAzure Billing APIZaman, kuruluş veya ürün kaynaklarına göre kaynak kullanımı için faturalandırma verilerini oluşturma, izleme, tahmin etme ve paylaşmaya yardımcı olan hizmetler.
AWS Management ConsoleAzure portalBulut kaynaklarını oluşturmayı, dağıtımını ve çalıştırılmasını kolaylaştıran birleşik bir yönetim konsolu.
AWS Application Discovery ServiceAzure MigrateAzure’a geçiş için şirket içi iş yüklerini değerlendirir, performansa dayalı boyutlandırma gerçekleştirir ve maliyet tahminleri sağlar.
Amazon EC2 Systems ManagerAzure MonitorBulut ve şirket içi ortamlarınızdan telemetri toplamak, analiz etmek ve bunlara göre hareket etmek için kapsamlı çözüm.
AWS Personal Health DashboardAzure Resource HealthKaynakların sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi ve kaynak sağlığını korumak için önerilen eylemler sağlar.

Messaging and eventing

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Simple Queue Service (SQS)Azure Queue StorageAyrılmış uygulama bileşenleri arasında iletişim kurmak için yönetilen mesaj kuyruğu hizmeti sağlar.
Simple Queue Service (SQS)Service BusGüvenilir mesaj kuyruğu ve dayanıklı publish/subscribe mesajlarını içeren bir dizi bulut tabanlı, mesaj odaklı ara yazılım katmanı teknolojisi sağlar.
Simple Notification ServiceEvent GridBir publish/subscribe modeli kullanarak düzenli olay tüketimine olanak tanıyan tamamen yönetilen bir olay yönlendirme hizmeti.

Mobil hizmetler

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Mobile HubApp Center

Xamarin Apps
Mobil çözümlerin, kimlik yönetiminin, veri senkronizasyonunun ve cihazlar arasında depolama ve bildirimlerin hızlı geliştirilmesi için backend mobil hizmetleri sağlar.
Mobile SDKApp CenterMobil cihazlar için hızlı bir şekilde platformlar arası ve native uygulamalar oluşturma teknolojisi sağlar.
CognitoApp CenterMobil uygulamalar için kimlik doğrulama özellikleri sunar.
AWS Device FarmApp CenterMobil uygulamaların test edilmesine yönelik hizmetler sunar.
Mobile AnalyticsApp CenterBir mobil uygulamada hizmet kalitesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen hata ayıklama ve analiz işlemleri için monitoring sağlar ve geri bildirim toplamayı destekler.

Ağ yapılandırması

Hizmet AlanıAWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Cloud virtual networkingVirtual Private Cloud (VPC)Virtual NetworkBulutta yalıtılmış, özel bir ortam sağlar. Kullanıcılar, kendi IP adres aralıklarının seçimi, subnet’lerin oluşturulması ve route tablolarının ve ağ geçitlerinin yapılandırılması dahil olmak üzere sanal ağ ortamları üzerinde denetime sahiptir.
Cross-premises connectivityAWS VPN GatewayAzure VPN GatewayAzure sanal ağlarını diğer Azure sanal ağlarına veya müşteri şirket içi ağlarına (Site to Site) bağlar. Son kullanıcıların VPN tünellemesi (Point to Site) aracılığıyla Azure hizmetlerine bağlanmasına izin verir.
DNS managementRoute 53Azure DNSDiğer Azure hizmetlerinizle aynı kimlik bilgileri, fatura ve destek sözleşmesini kullanarak DNS kayıtlarınızı yönetin.
 Route 53Traffic ManagerAlan adlarını barındıran ve kullanıcıları İnternet uygulamalarına yönlendiren, kullanıcı isteklerini veri merkezlerine bağlayan, uygulamalara giden trafiği yöneten ve otomatik yük devretme ile uygulama kullanılabilirliğini iyileştiren bir hizmet.
Dedicated networkDirect ConnectExpressRouteBelirli bir konumdan bulut sağlayıcısına özel bir ağ bağlantısı kurar. (İnternet üzerinden değil.)
Load balancingNetwork Load BalancerLoad BalancerAzure Load Balancer, 4. katmandaki yükü dengeler (TCP veya UDP).
 Application Load BalancerApplication GatewayApplication Gateway, 7. katmanın yük dengeleyicisidir. Yük dengeleme trafiği için dairesel denetimi, SSL sonlandırmasını ve çerez tabanlı oturum benzeşimini destekler.

Güvenlik, Kimlik ve Erişim

Kimlik doğrulama ve yetkilendirme

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Identity and Access Management (IAM)Azure Active DirectoryVeri güvenliği ve veri koruması sunarken kullanıcıların hizmetlere ve kaynaklara erişimini güvenli bir şekilde kontrol edebilmelerini sağlar. Kullanıcılar ve gruplar oluşturun, yönetin ve kaynaklara erişimi kontrol etmek için izinleri kullanın.
Identity and Access Management (IAM)Azure Role Based Access ControlRol tabanlı erişim denetimi (RBAC), Azure kaynaklarına kimlerin erişebileceğini, bu kaynaklarla neler yapabileceklerini ve hangi alanlara erişebileceklerini yönetmede yardımcı olur.
AWS OrganizationsAzure Subscription Management + Azure RBACBirden fazla hesapla çalışmak için güvenlik politikası ve rol yönetimi.
Multi-Factor AuthenticationMulti-Factor AuthenticationBasit bir oturum açma işlemi için kullanıcı talebini karşılarken verilere ve uygulamalara erişimi koruyun.
AWS Directory ServiceAzure Active Directory Domain ServicesWindows Server Active Directory ile tamamen uyumlu, domain birleşimi, grup ilkesi, LDAP ve Kerberos/NTLM kimlik doğrulaması gibi yönetilen domain hizmetleri sağlar.
CognitoAzure Active Directory B2CYüz milyonlarca kimliğe kadar ölçeklendirilebilen, tüketiciye yönelik uygulamalar için yüksek düzeyde erişilebilir, küresel, kimlik yönetimi hizmeti.
AWS OrganizationsAzure PolicyAzure Policy, Azure’da ilkeler oluşturmak, atamak ve yönetmek için kullanılan bir hizmettir. Bu ilkeler kaynaklarınız üzerinde farklı kurallar ve etkiler uygular, böylece bu kaynaklar kurumsal standartlarınız ve yaptığınız SLA’ler ile uyumlu kalır.
AWS OrganizationsManagement GroupsAzure yönetim grupları aboneliklerin üzerinde bir kapsam düzeyi sağlar. Abonelikleri “yönetim grupları” olarak adlandırılan konteynerler halinde düzenler ve yönetim koşullarınızı yönetim gruplarına uygularsınız. Bir yönetim grubundaki tüm abonelikler, yönetim grubuna uygulanan koşulları otomatik olarak devralır. Yönetim grupları, ne tür abonelikleriniz olursa olsun, size büyük ölçekte kurumsal düzeyde yönetim sağlar.

Encryption

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Server-side encryption with Amazon S3 Key Management ServiceAzure Storage Service EncryptionVerilerinizi korumanıza ve kurumsal güvenlik ve uyumluluk taahhütlerinizi yerine getirmenize yardımcı olur.
Key Management Service (KMS),
CloudHSM
Key VaultGüvenlik çözümü sağlar ve donanım güvenlik modüllerinde (HSM) depolanan şifreleme anahtarlarını yönetmek, oluşturmak ve denetlemek için bir yol sağlayarak diğer hizmetlerle birlikte çalışır.

Firewall

AWS ServisiAzure ServisiDescription
Web Application FirewallApplication Gateway – Web Application FirewallWeb uygulamalarını yaygın web istismarlarından koruyan güvenlik duvarı.
Web Application FirewallAzure FirewallHTTP/S olmayan protokoller için gelen ağ koruması, tüm bağlantı noktaları ve protokoller için giden ağ düzeyinde koruma ve giden HTTP/S için uygulama düzeyinde koruma sağlar.

Güvenlik

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
InspectorSecurity CenterUygulamaların güvenliğini ve uyumluluğunu artıran otomatik güvenlik değerlendirme hizmeti. Best practice’lerden faydalanarak güvenlik açıkları veya sapmalar için uygulamaları otomatik olarak değerlendirin.
Certificate ManagerApp Service Certificates available on the PortalMüşterilerin bulutta sorunsuz bir şekilde sertifika oluşturmalarına, yönetmelerine ve kullanmalarına olanak tanıyan hizmet.
GuardDutyAzure Advanced Threat ProtectionŞirket içi ve buluttaki gelişmiş saldırıları tespit edin ve araştırın.
AWS ArtifactService Trust PortalBulut hizmetlerindeki denetim raporlarına, uyumluluk kılavuzlarına ve trust dökümanlarına erişim sağlar.
AWS ShieldAzure DDos Protection ServiceBulut hizmetlerine düzenlenen DDoS saldırılarına karşı koruma sağlar.

Depolama

Object storage

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Simple Storage Services (S3)Azure Blob storageBulut uygulamaları, içerik dağıtımı, yedekleme, arşivleme, olağanüstü durum kurtarma ve büyük veri analizi gibi durumlar için nesne depolama hizmeti.

Sanal sunucu diskleri

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Elastic Block Store (EBS)Azure managed disksYoğun I/O işlemleri için optimize edilmiş SSD depolama. Yüksek performanslı Azure sanal makine deposu olarak kullanılır.

Paylaşımlı dosyalar

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Elastic File SystemAzure FilesDosya sistemlerini hızlıca oluşturmak ve yapılandırmak ve ortak dosyaları paylaşıma açmak için basit bir arayüz sağlar. Ağ üzerinden dosyalara erişen geleneksel protokollerle kullanılabilir.

Arşiv ve yedekleme

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
S3 Infrequent Access (IA)Azure Storage cool tierSerin depolama, nadiren erişilen ve uzun ömürlü olan verileri depolamak için daha düşük maliyetli bir katmandır.
S3 GlacierAzure Storage archive access tierArşiv depolama, hot ve cold depolamaya kıyasla en düşük depolama maliyeti ve daha yüksek veri alma maliyetine sahiptir.
AWS BackupAzure BackupDosyaları ve klasörleri buluttan yedekleyin ve kurtarın. Veri kaybına karşı tesis dışı koruma sağlayın.

Hibrid depolama

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Storage GatewayStorSimpleŞirket içi BT ortamlarını bulut depolama ile bütünleştirir. Veri yönetimi ve depolamayı otomatikleştirir, ayrıca olağanüstü durum kurtarmayı destekler.

Bulk data transfer

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
AWS Import/Export DiskImport/ExportBüyük miktarda veri aktarmak için güvenli diskler ve cihazlar kullanan bir veri taşıma çözümü. Ayrıca taşıma sırasında veri koruması sağlar.
AWS Import/Export SnowballSnowball Edge,
Snowmobile
Azure Data BoxAzure’a veya Azure’dan büyük miktarda veri aktarmak için güvenli veri depolama aygıtları kullanan petabyte – exabyte ölçeğinde veri taşıma çözümü.

Web uygulamaları

AWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Elastic BeanstalkApp ServiceWeb uygulamalarını ve hizmetlerini dağıtmak ve ölçeklendirmek için kullanımı kolay hizmetler sunan yönetilen barındırma platformu.
API GatewayAPI ManagementAPI’ları harici ve dahili müşterilere yayınlamak için anahtar teslim çözüm.
CloudFrontAzure Content Delivery NetworkSes, video, uygulamalar, görüntüler ve diğer dosyaları sunan global bir içerik dağıtım ağı.
Global AcceleratorAzure Front DoorHTTP yük dengeleme ve route tabanlı yönlendirme kurallarını kullanarak dağıtılmış mikroservis mimarilerinizi tek bir global uygulamaya kolayca katın. API odaklı küresel eylemler ile ve Azure’da veya herhangi bir yerde backend mikroservislerinize bağımsız hata toleransı ile yeni bölgeler açmayı ve ölçeklendirmeyi otomatikleştirin.

Karışık

Hizmet AlanıAWS ServisiAzure ServisiAçıklama
Backend process logicAWS Step FunctionsLogic AppsEntegrasyonda karşılaşılan zorlukları azaltmak için hazır konektörleri kullanarak dağıtılmış uygulamalar oluşturmak için kullanılan bulut teknolojisi. Uygulamaları, verileri ve cihazları şirket içinde veya bulutta bağlayın.
Enterprise application servicesAmazon WorkMail,
Amazon WorkDocs
Office 365Bulutta iletişim, e-posta, belge yönetimi sağlayan ve çok çeşitli cihazlarda kullanılabilen tam entegre bulut hizmeti.
GamingGameLift,
GameSparks
PlayFabÖzel oyun sunucularını barındırmak için yönetilen hizmetler.
Media transcodingElastic TranscoderMedia ServicesÇeşitli kod dönüştürme teknolojileri de dahil olmak üzere yayın kalitesinde video akışı hizmetleri sunan hizmetler.
WorkflowSimple Workflow Service (SWF)Logic Appsİster şirket içi ister bulut üzerinde uygulamaları, verileri ve cihazları herhangi bir yere bağlamak için kullanılan, SaaS’lerin büyük ekosistemi ve bulut tabanlı konektörler için sunucusuz teknoloji.
HybridOutpostsAzure StackAzure Stack, şirketinizde veya servis sağlayıcınızın veri merkezinde Azure hizmetlerini çalıştırmanıza olanak tanıyan karma bulut platformudur. Bir geliştirici olarak, Azure Stack üzerinde uygulamalar oluşturabilirsiniz. Daha sonra bunları Azure Stack veya Azure’a dağıtabilir veya Azure Stack ile Azure arasındaki bağlantıdan yararlanan gerçek anlamda karma uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Azure’da yeniyseniz, Microsoft Learn‘deki etkileşimli Core Cloud Services – Introduction to Azure modülüne giriş kursuna göz atabilirsiniz.